Podsumowanie środowej akcji "Bezpieczny Rowerzysta" prowadzonej przez łódzką policję na miejscowych drogach

W minioną środę, 19 marca, na drogach Łodzi odbyły się policyjne działania pod szyldem „Bezpieczny Rowerzysta”. W ramach tej akcji, funkcjonariusze służb mundurowych skupiali swoją uwagę nie tylko na przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów, ale także na ocenie stanu technicznego ich jednośladów oraz udzielaniu cennych rad dotyczących bezpieczeństwa.

Działaniami objęci byli policjanci z kilku jednostek: Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, Grupy SPEED z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Łodzi oraz Oddziału Prewencji Policji w Łodzi.

W trakcie prowadzenia akcji „Bezpieczny Rowerzysta” w mieście, funkcjonariusze skupiali swoje spojrzenie na różne aspekty. Szczególnie badali wykroczenia popełniane przez kierujących jednośladami w stosunku do innych rowerzystów oraz pieszych, sprawdzali trzeźwość uczestników akcji, bacznie obserwowali sytuacje, w których kierujący rowerem wjeżdżali bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd oraz przejeżdżali przez przejście dla pieszych na rowerach, hulajnogach elektrycznych lub innych urządzeniach do transportu osobistego – podsumowuje sierżant sztabowy Izabela Wypychowska z policji w Łodzi.

Ponadto, policja skoncentrowała się na wykroczeniach kierowców samochodów osobowych i ciężarowych wobec rowerzystów, sprawdzili obowiązkowe wyposażenie rowerów oraz ich stan techniczny, a także zwrócili uwagę na brak posłuszeństwa rowerzystów wobec sygnalizacji świetlnej i korzystanie z telefonu podczas jazdy na rowerze, co wymaga trzymania słuchawki w ręku. W sumie skontrolowano 271 pojazdów, z czego 106 to były rowery.

Podczas kontrolowania rowerzystów, policja ujawniła łącznie 329 wykroczeń. Najwięcej z nich dotyczyło niewłaściwego wyposażenia roweru, zaś najmniej było związanych z nieprawidłową zmianą pasa ruchu lub kierunku jazdy.

Wśród wykrytych wykroczeń znalazło się: 11 przypadków niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, 1 wykroczenie związane z nieprawidłową zmianą pasa lub kierunku ruchu, 2 przypadki niewłaściwego zatrzymania lub postoju roweru, 38 przypadków jazdy po chodniku, 16 wykroczeń polegających na jazdzie wzdłuż przejścia dla pieszych, 19 rowerzystów jadących bez wymaganych świateł, 2 przypadki korzystania z telefonu podczas jazdy na rowerze, co wymagało trzymania słuchawki w ręku, 1 przypadek nieustąpienia pierwszeństwa rowerowi na przejeździe dla rowerzystów oraz 59 innych naruszeń, w tym dotyczących wyposażenia rowerów.