W radach finałowych konkursu „Innovation Gym” twórcy potencjalnych startupów zaprezentowali swoje pomysły na zarobienie znacznej sumy pieniędzy, jednocześnie wprowadzając udogodnienia dla społeczeństwa. Projekty są wynikiem programu szkoleniowego, który został zapoczątkowany przez Departament Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego. Dziesięć firm, które przeszły eliminacje oraz kandydaci na startupy, uczestniczyli w treningach pod kierownictwem mentorów i specjalistów od meritum, gdzie uczyli się, jak przekształcić swoje pomysły w rentowne przedsięwzięcia. Wśród powstałych projektów znalazło się m.in. inteligentne ule, aplikacja służąca do katalogowania dzieł sztuki i pośrednictwa w ich sprzedaży oraz program koordynujący współpracę między hodowcami pereł i kamieni szlachetnych a jubilerami. Główną nagrodę otrzymał Daniel Urbaniak za stworzenie Evalue – usługi pomagającej firmom oceniać, czy ceny ich produktów są właściwe.
W Łódzkiem, dla samorządów i organizatorów transportu zbiorowego, dostępna jest suma 100 milionów złotych przeznaczona na inwestycje w nowoczesne i ekologiczne środki komunikacji. Z funduszy można finansować m.in. zakup nowych autobusów i tramwajów, budowę lub modernizację sieci trakcyjnych, przystanków oraz parkingów Park&Ride czy Bike&Ride. Konkurs na pozyskanie europejskich środków na te cele jest już otwarty, a wnioski można składać do końca marca.
Zarząd województwa łódzkiego wybrał 63 projekty, które otrzymają dofinansowanie ze środków unijnych na kształcenie zawodowe, z puli wynoszącej 121 milionów złotych. Fundusze posłużą szkołom z 14 powiatów. Dzięki unijnemu wsparciu w Łodzi organizowane będą lekcje multimedialne oraz zajęcia z robotyki w Pabianicach. Uczniowie Technik Organizacji Turystyki w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu dowiedzą się o podróżach, które mogą zmienić ich życie, natomiast młodzież z Piotrkowa Trybunalskiego nauczy się jak zostać informatykiem przyszłości.
Pani Regina Chłopecka, 67-letnia pacjentka szpitala im. Pirogowa w Łodzi, po prawie pięćdziesięciu latach odzyskała słuch dzięki implantowi słuchowemu zakotwiczonemu w kości. Operacja przebiegła bez komplikacji, a teraz kobieta dostosowuje się do nowego sposobu odbierania dźwięków, uczy się korzystać z urządzenia i adaptuje do nowych warunków. Jak mówi z uśmiechem, słyszy nawet tykanie zegara, którego wcześniej nigdy nie usłyszała.
Ewa Zarzycka, znana performerka, została laureatką Nagrody im. Katarzyny Kobro wręczanej podczas gali w Muzeum Sztuki w Łodzi. Nagroda powróciła do muzeum po jednorocznej przerwie. Ewa Zarzycka tworzy rysunki i instalacje, jest absolwentką ASP we Wrocławiu i mieszka w Lublinie. Specjalizuje się w performance mówionym, opartym na języku i snuje opowieści z pogranicza sztuki i codziennego życia. Jedno z jej dzieł można obecnie podziwiać na wystawie „Próba całości. Nagroda im. Katarzyny Kobro” w MS2 przy ulicy Ogrodowej.