Głos pamięci Marszałka – Muzeum Piłsudskiego w Łodzi przyciąga zwiedzających z całego świata

Muzeum Piłsudskiego, zlokalizowane w Łodzi, przyciągało spojrzenia globu. Obiekt ten przyciągnął wielu turystów z różnych zakątków Europy, a nawet odwiedzających zza oceanu. Ciekawostką była obecność wnuka marszałka Piłsudskiego wśród gości muzeum. Zaznaczyć należy, że niektórzy z odwiedzających byli w tak dużym stopniu zauroczeni domowym charakterem i aranżacją placówki, że niemal instynktownie chcieli zdjąć buty na progu.

Instytucja nosząca nazwę „Bibuła – Tajna Drukarnia Józefa i Marii Piłsudskich” otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających 11 listopada 2024 roku. Lokalizacja to centrum Łodzi, kamienica przy ulicy Wschodniej 19 (kilka kroków od ulicy Pomorskiej), gdzie na swoim czasie mieszkał Komendant, drukując „Robotnika” oraz zostając wykrytym i aresztowanym przez carską Ochranę. Odwiedzający mogą obejrzeć dawną salę, gabinet, sypialnię oraz wiele innych fascynujących eksponatów, z czego najważniejszym jest niewątpliwie zabytkowa maszyna drukarska. Muzeum jest filią słynnego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, niedaleko Warszawy.

Do końca 2024 roku, „Bibułę” odwiedziło blisko tysiąc osób, zarówno z Polski jak i odległych zakątków globu. Wśród zwiedzających znalazły się między innymi grupy licealistów, całe rodziny z dziećmi, fan Marszałka z Gdańska, architekt Krzysztof Jaraczewski – wnuk Piłsudskiego z Warszawy, grupa kobiet-żołnierzy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z siedzibą w stolicy oraz turystyki z Francji, Luksemburga, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych.

Mieszkanie na pierwszym piętrze, gdzie mieści się muzeum, zostało nabyte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto podkreślić, że cała kamienica z końca XIX wieku, wraz z przyległą oficyną i podwórkiem, została efektywnie przywrócona do pierwotnego stanu przez firmę developerską Uniqum.

Dzięki renowacji, kamienica odzyskała swój dawniej blask. Na szczególną uwagę zasługują elegancka elewacja frontowa ozdobiona cennymi dekoracjami i detalami architektonicznymi, odnowione podwórko z nowo posadzoną zielenią oraz odrestaurowane płytki ceramiczne w prześwicie bramy, na których widnieją znane obiekty i miejsca dawnej Łodzi, takie jak fabryka i pałac Izraela Poznańskiego, park Helenów czy siedziba Miejskiego Towarzystwa Kredytowego przy ulicy Pomorskiej.

Muzeum przy ulicy Wschodniej jest otwarte dla gości w środy, czwartki i piątki między 9 a 17. Natomiast w soboty i niedziele godziny otwarcia to od 11 do 16. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, natomiast ulgowy- 7 złotych.