Mieszkańcy Widzewa z utęsknieniem czekają na bezkolizyjne przejazdy przez tory kolejowe

Oczekiwania mieszkańców Widzewa na realizację inwestycji dotyczącej bezkolizyjnych przejazdów przez tory kolejowe przy ulicach Malowniczej i Transmisyjnej narastają z każdym rokiem. Choć obietnice w tej sprawie składane były już wiele lat temu, niejasne jest nadal, kiedy oczekiwane przejazdy zostaną faktycznie wybudowane.

Doświadczenie codziennych problemów związanych z brakiem tych przejść przekonuje mieszkańców o pilnej potrzebie ich realizacji. Niezliczone razy każdego dnia spotykają się oni z zamkniętymi rogatkami na przejazdach przy ulicach Malowniczej i Transmisyjnej, co jest wynikiem dużej ilości pociągów kursujących na trasie Łódź Widzew – Koluszki.

Podczas kampanii wyborczej samorządowej w marcu 2024 roku ponownie poruszano kwestię konieczności budowy bezkolizyjnych przejazdów. Hanna Zdanowska, ówczesna prezydent Łodzi oraz Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ w tym czasie, zwrócili uwagę na znaczne ułatwienia dla mieszkańców, jakie przyniosłoby zrealizowanie tej inwestycji.

12 stycznia 2025 roku mieszkańcy Widzewa otrzymali informację o organizacji konsultacji społecznych dotyczących planów budowy nowego wiaduktu i tunelu. Wcześniej już opracowano koncepcje nowych obiektów, a wniosek do PKP o dofinansowanie miał zostać złożony do połowy lutego. Pierwsze spotkanie online odbyło się 16 stycznia, a spotkanie bezpośrednie w Bibliotece Miejskiej nr 52 było zaplanowane na godziny popołudniowe tego samego dnia.

Niezastąpionym warunkiem realizacji inwestycji jest uzyskanie dofinansowania. Już został podpisany dokument o wspólnej realizacji inwestycji przez miasto Łódź i PKP Polskie Linie Kolejowe. Dokument ten podpisano trzy lata wcześniej, w 2022 roku.

Rafał Wilgusiak z biura prasowego PKP PLK informuje, że planowane inwestycje mają być zrealizowane w ciągu najbliższych siedmiu lat, do 2032 roku. Oświadcza również, że samorządy mogą składać zgłoszenia do programu poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych do 5 lutego 2025 roku. Szczegółowa analiza wniosku i decyzja o zakwalifikowaniu zgłoszonych zadań do projektu zostaną przekazane wnioskodawcy.