Zaćma jest najczęstszą przyczyną upośledzenia wzroku. Dotyczy przede wszystkim osób starszych, chociaż zdarza się także u osób młodszych. Przyczyny powstawania zaćmy nie są do końca znane – zazwyczaj jest ona związana ze starzeniem się organizmu. Najskuteczniejszą metodą leczenia zaćmy jest oczywiście operacja – dobre wyniki takiego leczenia uzyskuje się w zdecydowanej większości przypadków. Czego możesz się spodziewać po zabiegu leczenia zaćmy i jak on przebiega?
Objawy zaćmy
Zaćma powoduje stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku aż do niemal całkowitej utraty widzenia. Pacjenci z tą przypadłością zauważają, że utrudnione staje się wykonywanie wymagających wzroku codziennych czynności, które nigdy wcześniej nie sprawiały im problemu – czytanie książek czy prowadzenie pojazdów. W przebiegu zaćmy można też zauważyć, że obraz staje się zmętniony, rozmyty, mówi się o tak zwanym „widzeniu za mgłą”. Osoby z zaćmą mogą mieć również problem z widzeniem nocnym i rozpoznawaniem obiektów w ciemności. Zaćma może dotyczyć jednego lub obojga oczu. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy pogorszenia wzroku, koniecznie zgłoś się do okulisty. Lekarz ustali, co może być przyczyną i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Jeśli jest to zaćma, najlepiej sprawdzi się leczenie operacyjne.
Jak przebiega zabieg leczenia zaćmy?
Dawniej czekano z zabiegiem usunięcia zaćmy do momentu, gdy choroba osiągnie „dojrzałość”, to znaczy kiedy zamglenie i zmętnienie soczewki stanie się całkowite. Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom leczenia zaćmy nie trzeba czekać do takiego etapu. Zabieg można przeprowadzić, jeśli nastąpiło obniżenie zdolności widzenia, które utrudnia danej osobie wykonywanie pracy czy codziennych czynności.
Operacja polega na usunięciu zaćmy za pomocą ultradźwięków (fakoemulsyfikacji). W jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę, wykonaną zazwyczaj z polimerów akrylowych. Jest ona bardzo elastyczna, dzięki czemu nie trzeba poszerzać cięcia operacyjnego podczas wszczepiania. Moc takiej soczewki obliczana jest indywidualnie i dopasowana do potrzeb pacjenta – można dzięki niej nie tylko usunąć zaćmę, ale również skorygować wcześniejszą wadę wzroku. Po zabiegu ostrość widzenia poprawia się bardzo szybko. Sama operacja jest krótką procedurą, przeprowadzaną w znieczuleniu miejscowym.
Jak się przygotować do operacji leczenia zaćmy?
Udając się do szpitala w celu poddania się zabiegowi usunięcia zaćmy, należy przygotować przede wszystkim dotychczasowe wyniki badań. Nie chodzi wyłącznie o te związane z samą zaćmą, ale również o wyniki podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi. Lekarze powinni wiedzieć także, z jakimi innymi chorobami boryka się dany pacjent. Przed zabiegiem warto umyć włosy i wziąć prysznic, gdyż po operacji należy przez kilka dni powstrzymać się od narażania oka na kontakt z wodą oraz kosmetykami. Warto również zadbać o wsparcie psychiczne – jeśli obawiasz się operacji, porozmawiaj o tym z kimś bliskim. Zaplanuj sobie także bezpieczny powrót do domu w obecności kogoś zaufanego.
Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu?
Operacja usunięcia zaćmy trwa dość krótko, stąd też nie ma konieczności długotrwałego pozostawania w szpitalu – po kilku godzinach pacjent może wrócić do domu. Po zabiegu przez około 3-4 tygodnie należy stosować krople antybiotyko-steroidowe przepisane przez lekarza. W pierwszych 24 godzinach po zabiegu konieczne będzie przeprowadzenie badania kontrolnego – specjalista z pewnością poinformuje o wszystkich terminach. Kilka dni po zabiegu pacjent może już wykonywać właściwie wszystkie czynności, powinien jednak ograniczyć schylanie się, pływanie oraz nadmierny wysiłek fizyczny.
Jeśli szukasz miejsca, w którym będziesz mieć możliwość poddania się skutecznej i bezpiecznej operacji usunięcia zaćmy, okulistyka Łódź w szpitalu Salve będzie odpowiednim wyborem!