Z godnym pochwalenia entuzjazmem przyjęta jest informacja o przyspieszeniu połączeń kolejowych, szczególnie relacji Łódź – Warszawa. Od połowy grudnia, kiedy wejdzie w życie nowy rozkład jazdy, czas podróży tą trasą zostanie skrócony z 80 do 67 minut. To nie jedyna trasa, która skorzysta na przyspieszeniu – rekordowe zmniejszenie czasu podróży będą mogli zaobserwować pasażerowie jadący do Białegostoku i Szczecina.
Piotr Malepszak, zastępca szefa Ministerstwa Infrastruktury, wyjaśnił, że celem tych zmian jest osiągnięcie czasów przejazdu obiecanych jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji kolejowych. Chodzi o 2 godziny podróży z Warszawy do Białegostoku, 2 godziny i 20 minut z Warszawy do Poznania, mniej niż 2 godziny z Krakowa do Zakopanego oraz poniżej 5 godzin na trasie Warszawa – Szczecin.
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe planuje wprowadzić skrócenie czasu przejazdu na niektórych trasach już od 15 grudnia 2024 roku. To dobra wieść dla mieszkańców Łodzi, którzy zyskają na szybszych połączeniach z Warszawą. Rafał Wilgusiak z Biura Prasowego PKP PLK zapowiedział, że znaczne skrócenie czasu przejazdu niektórych pociągów nastąpi już od grudnia bieżącego roku.
Obecnie pociągi z Łodzi do Warszawy kursują w średnim czasie 1 godziny i 20 minut, a niektóre relacje są jeszcze dłuższe. Najkrótszy czas podróży oferuje Łódzka Kolej Aglomeracyjna, której pociągi nie zatrzymują się w Żyrardowie, dzięki czemu dotarcie do stolicy trwa 1 godzinę i 10 minut. Od grudnia mieszkańcy Łodzi będą mieli dostęp do więcej szybszych połączeń, w tym dwóch rekordowo szybkich pociągów Intercity kursujących cały tydzień na trasie Łódź Fabryczna – Białystok. Czas podróży na tej trasie skróci się o 11 minut, do 67 minut.
Przyśpieszenie dotyczy również innych tras. Skrócone zostaną podróże między takimi miastami jak Warszawa – Kraków, Warszawa – Katowice, Warszawa – Szczecin, a także na trasach do mniejszych miejscowości jak Wrocław – Kłodzko – Międzylesie czy Gdańsk – Kołobrzeg. Najbardziej spektakularne skrócenie czasu przejazdu dotyczy trasy Warszawa – Szczecin, gdzie pasażerowie zyskają 42 minuty, a na trasie Warszawa – Białystok będzie to 30 minut. Najszybszy pociąg dotrze do stolicy Podlasia w 90 minut.
Przyczynkiem do zwiększenia prędkości pociągów są nie tylko trwające modernizacje infrastruktury, lecz także zmiana przepisów. Od listopada 2023 roku składy prowadzone przez jednego maszynistę mogą osiągać prędkość do 160 km/h, a nie jak dotychczas 130 km/h. Jest to efekt wieloletnich starań przewoźników kolejowych i jest zgodne z przepisami obowiązującymi w większości krajów europejskich.