Planowana reaktywacja komunikacji tramwajowej między Łodzią a Konstantynowem Łódzkim 1 lipca

Początek lipca przyniesie przełomowe zmiany w komunikacji miejskiej w Łodzi i Konstantynowie Łódzkim. 1 lipca ma nastąpić oczekiwane od dawna przywrócenie połączenia tramwajowego pomiędzy tymi miejscowościami. Torowiska są już w pełni przygotowane, a pierwsza próba techniczna przejazdu zakończyła się sukcesem. W piątek, 28 czerwca, mieszkańcy Łodzi mogli zaobserwować na nowym torowisku tramwaj ozdobiony hasłem „wróciłem”.

Podróżujmy linii tramwajowej nr 43 nie będziemy musieli martwić się o korki. Przejazd z ulicy Legionów w Łodzi do placu Wolności w Konstantynowie Łódzkim zajmie tylko 23 minuty. Na trasie będzie kursował niskopodłogowy tabor, co znacznie zwiększy komfort podróży. Co więcej, częstotliwość pojawiania się tramwajów na przystankach zostanie zwiększona – pojazdy będą przyjeżdżać co 15 minut. Wprowadzone zostaną również zmiany w połączeniu z Lutomierskiem, które będzie obsługiwane przez linię nr 94. Będzie ona kursować co godzinę, a podczas szczytu co pół godziny. Dzięki usprawnieniom mieszkańcy będą mogli skorzystać z szybkiego i bezpośredniego połączenia z Retkinią. Harmonogram kursów autobusów zostanie dostosowany do rozkładu jazdy tramwajów, umożliwiając wygodną przesiadkę na łódzkie Polesie.

Reaktywowany tramwaj do Konstantynowa Łódzkiego ruszy w swoją pierwszą podróż 1 lipca o 3:15 rano z przystanku Legionów – Włókniarzy. Ostatni tramwaj odjedzie z Konstantynowa o godzinie 23:49. Przewidziano również specjalne przejazdy z przewodnikiem dla wczesnych ptaszków oraz osób preferujących nocne podróże. Na trasie linii nr 43 pasażerowie będą mogli podziwiać wiele atrakcji, takich jak Aquapark Fala, Zoo Łódź Orientarium, Ogród Botaniczny w Łodzi, Zajezdnię Muzealną Brus czy majątek na Brusie. Dodatkowo przygotowano niespodzianki dla pasażerów.

Projekt reaktywacji linii tramwajowej uzyskał dofinansowanie i realizowany jest pod nazwą „Kompleksowa modernizacja linii tramwajowej w ul. Konstantynowskiej na odcinku od pętli tramwajowej „Zdrowie” do granic miasta wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Projekt został realizowany na podstawie umowy nr UDA-RPLD.03.01.01-10-0002/21-00, zawartej 27 października 2021 roku, jako część Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.