Na łódzkim cmentarzu „Doły” odbył się ceremoniał pogrzebowy dla jednej z ofiar rosyjskich represji, zasychronizowanych z Rewolucją 1905 roku. W 2023 roku podczas renowacji ulicy Legionów natknięto się na szczątki osoby, której spoczynek został przerwany przez prace remontowe. Miejsce to niegdyś było terenem carskiego więzienia, gdzie wyroki śmierci były egzekwowane. Teraz służy jako siedziba Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Dr Sebastian Adamkiewicz, reprezentujący Muzeum Tradycji Niepodległościowych, podczas uroczystości podkreślił wagę rewolucjonistów walczących za wolność i podstawowe prawa człowieka. „Dzisiaj pochowana osoba jest jedną spośród 104 ofiar łódzkiej szubienicy, która stała tu na polecenie tymczasowego gubernatora Nikołaja Kaznakowa, a także jedną spośród setek osób skazanych na śmierć przez wojskowe sądy, mające na celu stłumienie Rewolucji 1905 roku” – orzekł.
Zgodnie z kronikami Stanisława Martynowskiego, wielu z tych, którzy byli wieszani na ulicy Długiej, wołało „Niech żyje Polska” tuż przed śmiercią. „Wszyscy ci rebelianci byli zjednoczeni jednym ideałem, za który podnosili swoje głosy – podstawowymi prawami człowieka, które im przysługiwały, godnością osobistą, której nie można kupić i wolnością, którą dali im jedynie ci, którzy oddali za nią swój wysiłek i życie” – dodał dr Adamkiewicz.
Organizatorami tej uroczystości były Miasto Łódź oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Ceremonii pochówku dopełniła firma H. Skrzydlewska, a modlitwę ekumeniczną odmówili liderzy różnorodnych wyznań.
Podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele władz miejskich, posłowie na Sejm RP oraz członkowie licznych organizacji społecznych i politycznych. Młodzież szkolna i harcerze z Łodzi również złożyli hołd bohaterom rewolucji.
W 2025 roku Rada Miejska w Łodzi ogłosiła cały rok Rokiem Rewolucji 1905 roku. Tego samego roku Sejm RP przyjął uchwałę honorującą bohaterów tych historycznych wydarzeń. W związku z tą rocznicą, w Łodzi zaplanowano serię wydarzeń, w tym Festiwal REwolucja, liczne wykłady i pikniki tematyczne oraz marsz upamiętniający tzw. powstanie łódzkie. Planuje się także publikację materiałów historycznych i organizację plenerowej wystawy poświęconej rewolucji.
Pochówek ofiary terroru rosyjskiego jest częścią obchodów rocznicowych i jest symbolicznym przypomnieniem o ludziach, którzy na początku XX wieku walczyli za swoje prawa i niepodległość.