Bank energii do fotowoltaiki – 3 powody, dla których warto go mieć

Coraz więcej inwestorów prywatnych oraz przedsiębiorstw montujących instalację fotowoltaiczną decyduje się połączyć ją z własnym bankiem energii. To rozwiązanie, które ma wiele zalet. Programy zapewniające dofinansowania ułatwiają stworzenie zintegrowanego systemu dostarczającego prąd na własny użytek. Czym dokładnie jest bank energii do fotowoltaiki i dlaczego warto rozważyć jego instalację?

Czym jest bank energii fotowoltaicznej?

Bank energii, nazywany również magazynem, jest elementem instalacji fotowoltaicznej, który pozwala na przechowywanie wytworzonego prądu. Przypomina więc swego rodzaju baterię, tylko w dużo większym rozmiarze.

W magazynie można przechowywać wytworzoną energię do późniejszego użytku. Dzięki temu inwestor ma dostęp do darmowego prądu nawet w okresie, gdy nie świeci słońce. Podobne banki wykorzystuje się zarówno w domach prywatnych, jak również w dużych przedsiębiorstwach. Trzeba jedynie dobrze dopasować magazyn do specyfiki instalacji.

Dlaczego warto wybrać bank energii do fotowoltaiki — zalety korzystania

Coraz częściej można zauważyć w przydomowych instalacjach dodatkowe banki energii, ponieważ mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają przechowywać wytworzony prąd, ale za tym podążają również inne korzyści. To głównie:

  • zwiększona autokonsumpcja,
  • niezależność energetyczna,
  • dostęp do zasilania awaryjnego,
  • stabilne napięcie.

Bank energii dla domu przekłada się na niższe rachunki za prąd, daje pewność dostępu do zasilania czy dodatkowe możliwości oszczędzania.

Bank energii a niższe rachunki

Własny prąd to zawsze duża oszczędność. Bez magazynu energii nadwyżki sprzedaje się do sieci, a następnie odkupuje w przypadku braku zasilania z paneli fotowoltaicznych(np. nocą). Dodatkowy bank przy instalacji pozwala tego uniknąć. Magazyn energii przyczynia się do zwiększenia autokonsumpcji, która obniża roczny koszt prądu dla danego gospodarstwa.

Dodatkowy bank dla fotowoltaiki umożliwia także dostosowanie inwestycji do taryfy dwustrefowej, co również oznacza oszczędności. Magazyn można ładować nocą z sieci za niższą stawkę, a następnie korzystać z tańszego prądu w ciągu dnia, gdy jest wyższe zapotrzebowanie na energię.

Niezależność energetyczna

Domowy bank energii zwiększa niezależność od sieci. Większa autokonsumpcja sprawia, że podwyżki cen w sieci energetycznej nie dotyczą gospodarstwa w tak dużym stopniu jak bez takiej instalacji. 

Dobrze dopasowany do fotowoltaiki magazyn energii jest sposobem na spore oszczędności, a przede wszystkim spokój nawet podczas dużych zawirowań na rynku.

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna z małym bankiem energii - otwartaenergia.pl

Stabilność dostaw

Dobry przydomowy bank energii zapewnia dostęp do stałego źródła zasilania. Nawet podczas problemów z dostawą prądu z sieci, magazyn dostarczy potrzebnego prądu. Nie trzeba więc przejmować się przerwami w przesyle oraz polegać wyłącznie na zewnętrznym dostawcy.

Taki magazyn chroni także instalację przed pojawiającymi się w naszym kraju wyłączeniami instalacji fotowoltaicznych spowodowanymi niedopasowaniem sieci energetycznych – zwłaszcza latem, szczególnie na wsiach, w momentach, w których produkcja jest największa i pojawia się nadwyżka wyprodukowanej energii. Magazyn odbierając tą nadwyżkę, powoduje, że prąd nie jest wysyłany do sieci energetycznej, a więc nie dopuszcza on do wzrostu napięcia w sieci i wyłączeń inwertera.. To wszystko sprawia, że bank energii jest doskonałym rozwiązaniem nawet dla mniejszych gospodarstw domowych.

Jak zainwestować w bank energii?

Decydując się na magazyn energii, można zamontować go razem z całą instalacją fotowoltaiczną. O jego dopasowanie warto poprosić fachową i doświadczoną firmę, która zajmuje się tworzeniem takich instalacji. Odpowiednie przedsiębiorstwo nie tylko dobierze właściwy rodzaj i moc instalacji oraz zajmie się montażem, ale również pomoże w wyszukaniu korzystnego dofinansowania. Banki energii to dobra inwestycja, którą warto rozważyć.

Zdecyduj się na funkcjonalny bank energii i połącz go ze swoją instalacją fotowoltaiczną. Zyskaj korzyści finansowe oraz stabilność zasilania w swoim gospodarstwie!