Biała Fabryka Geyera w Łodzi, a więc jeden z najstarszych zabytków przemysłowej architektury w Polsce

Fabryka Ludwika Geyera, nazywana „Białą Fabryką”, jest jednym z symboli Łodzi oraz obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po jej terenie. Fabryka ta powstała w latach 30-tych XIX wieku i była pierwszym zakładem przemysłowym na terenie tego miasta. Do dziś zachwyca ona swoimi rozmiarami oraz pięknym wyglądem, cenne atrakcje czekają również w jej murach.

Historia Biaej Fabryki Geyera

Jak na zabytkowy obiekt przystało, Biała Fabryka Geyera może poszczycić się naprawdę bogatą historią. Jej budowa rozpoczęła się w 1835 roku, z kolei prace budowlane zakończono dwa lata później, a więc w 1837 roku. Pierwszym właścicielem fabryki był Ludwik Geyer, a więc pochodzący z Berlina pionier rozwoju branży przemysłowej w Łodzi, jak i całej Polsce.

Zabytkowy obiekt przemysłowej architektury

Biała Fabryka to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów, z jakimi można się spotkać przy ulicy Piotrkowskiej. Biały tynk już z daleka przyciąga uwagę i zachęca do dokładniejszego przyjrzenia się tej klasycystycznej budowli. Do dziś jest to najpiękniejsza pamiątka po Ludwiku Geyerze, którego często określa się mianem „ojca łódzkiego przemysłu”. Jego kariera rozpoczęła się w 1928 roku.

Najpierw Geyer nadzorował prace tkaczy, później założył własną farbiarnię, a następnie tkalnię. W latach 30-tych XIX wieku z woli tego przemysłowca powstała na terenie Łodzi pierwsza zmechanizowana fabryka, wyposażona w własną maszynę parową. Potomkowie Ludwika zarządzali tą fabryką aż do czasów II wojny światowej. Po wojnie mieściły się tu Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. F. Dzierżyńskiego „Eskimo”.

Biała Fabryka Geyera współcześnie

Na dzień dzisiejszy Biała Fabryka jest wykorzystywana jako Centralne Muzeum Włókiennictwa. Podstawę tutejszej ekspozycji tworzą narzędzia oraz maszyny włókiennicze, zachwyca też zrekonstruowana tkalnia z przełomu XIX i XX wieku. Część ekspozycji poświecono zakładom Ludwika Geyera i ich historii, część modzie XX wieku oraz strojom, jakie w ciągu ostatnich dekad dominowały na ulicach naszych miast. Całość robi ogromne wrażenie, dzięki czemu wycieczki po Łodzi stają się dla każdego z nas wyjątkową przygodą. Z kolei Biała Fabryka Geyera jest obowiązkowym punktem na mapie wycieczki województwa łódzkiego.