Botaniczna wędrówka po tajemnicach kwiatu paproci – najbliższa edycja 23 czerwca 2024

23 czerwca 2024 roku, dokładnie o godzinie 11:00, Ogrody Botaniczne otworzą swoje bramy dla wszystkich miłośników przyrody, zapraszając na spacer przyrodniczy pod tytułem „Czarodziejski kwiat paproci”. Zastanawiasz się, jakie sekrety ujawni nam przewodnik? Początek przygody zaplanowano przy wejściu do Ogrodu od ulicy Retkińskiej 41. Wystarczy pojawić się na miejscu, nie ma konieczności wcześniejszego zapisywania się.

Aby móc wziąć udział w spacerze, niezbędne jest nabycie biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego lub posiadanie karnetu bądź dokumentu, który uprawnia do bezpłatnego wejścia. Cena biletów to 14 zł za normalny oraz 7 zł za ulgowy.

Wedle słowiańskich mitów i opowieści, w najkrótszą noc roku – znaną jako noc świętojańska lub sobótka – przodkowie udawali się na poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci. Tej magicznej roślinie przypisywano moc przynoszenia szczęścia i dostatku jej odkrywcy. W dzisiejszych czasach, dzięki nauce, wiemy, że paprocie nie wytwarzają kwiatów, ale rozmnażają się za pomocą zarodników.

Przewodnik spaceru z pewnością opowie nam więcej o unikalnej różnorodności gatunkowej i morfologicznej tych fascynujących roślin. W trakcie wędrówki po Ogrodzie Botanicznym postaramy się odszukać długosza królewskiego – roślinę, która według botaników najbardziej odpowiada opisom magicznego „kwiatu paproci” znanych z legend.