„Bajeczni Adwokaci” nauczą najmłodszych zrozumienia języka prawa poprzez baśniowe historie

Jurystyczne zagadnienia są przenoszone do świata baśni, aby nawet najmłodsi mogli je zrozumieć. Właśnie trwa nowa odsłona innowacyjnej akcji edukacyjnej zatytułowanej „Bajeczni Adwokaci”, w której dzieci razem z Misią Adwokatką rozwiązują skomplikowane leśne kwestie prawne.

W związku z ogromnym uznaniem, jakim cieszyła się poprzednia odsłona tej akcji, Naczelna Rada Adwokacka postanowiła kontynuować tę formę edukacji adresowaną do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych. W ubiegłym roku to Miś Adwokat, który korzystając z regulaminu leśnego, pomagał swoim sąsiadom, zdobył sympatię dzieci. Dzięki temu najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się więcej o codziennej pracy adwokatów oraz miejscach, w których jest ona wykonywana.

Tym razem dzieci ponownie zanurzą się w baśniowy świat, ale już w towarzystwie Misi Adwokatki. To niedźwiedzica polarna, która przybyła z odległej Arktyki, aby w Lesie nauczyć się prawa, otworzyć własną kancelarię i pomagać jego mieszkańcom. Misia Adwokatka specjalizuje się w problemach związanych z ochroną środowiska i ekologią. Dzieci będą miały okazję nauczyć się od niej, jak rozstrzygać spory i konflikty, dlaczego ważne jest odpowiadanie na oficjalne pisma oraz jakie funkcje pełnią różne osoby podczas procesu sądowego – sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, policjanci i strażnicy leśni. Z tej baśni wynika również uniwersalna lekcja o znaczeniu wzajemnego wsparcia, zaufania, uczciwości i przyjaźni.

Adw. Sylwester Redeł, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, podkreśla: „Naszym celem jest przekazywanie informacji o sprawach, które mogą dotyczyć każdego z nas, w prostym i zrozumiałym języku. Zależy nam na tym, aby z naszych historii płynął uniwersalny przekaz. Edukacja jest fundamentem budowania społeczeństwa świadomego swoich potrzeb i praw. Cieszy nas duże zainteresowanie najmłodszych historią Misi Adwokatki. Wierzymy, że zdobyta przez nich w ten sposób wiedza pozwoli im w przyszłości lepiej radzić sobie w dorosłym życiu”.

Twórcami opowieści stworzonej na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej są Ewa Ruszkiewicz (tekst) oraz Zuzanna Kledzik (ilustracje). Książkę o przygodach Misi Adwokatki pod tytułem „Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora” w czerwcu przedstawiają dzieciom adwokaci w szkołach i przedszkolach. Przybywają oni ubrani w togi i dzielą się tajnikami swojego zawodu, odpowiadając na wszystkie pytania zadane przez dzieci.

Adw. Piotr Nowakowski, członek Komisji Wizerunku Naczelnej Rady Adwokackiej i koordynator akcji w ORA w Łodzi, mówi: „Zaczynamy od przedstawienia się, bo chcemy, aby dzieci wiedziały, kim są adwokaci i dlaczego noszą te specyficzne czarne togi. Chcielibyśmy, aby najmłodsi wiedzieli, gdzie mogą szukać pomocy i do kogo mogą się zwrócić w trudnych sytuacjach. Naszą misją jest kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci”.

W czerwcu przedstawiciele łódzkiej Adwokatury odwiedzą 100 przedszkoli i szkół podstawowych, aby opowiedzieć o prawie ponad 5000 dzieciom z Łodzi i okolic.