Centrum Aktywnego Seniora w Łodzi: 200 tysięcy złotych na bogaty zestaw działań kulturalnych i edukacyjnych

Budżet 200 tysięcy złotych został przeznaczony na rozbudowaną ofertę działań dla seniorów, które będzie prowadzić Centrum Aktywnego Seniora w Łodzi. Organizowane przez Miejską Strefę Kultury działania mają obejmować warsztaty artystyczne, koncerty, spektakle teatralne i spotkania dyskusyjne. Planowane są też emocjonujące przeglądy artystyczne. To wszystko jest częścią szerokiej gamy wydarzeń planowanych od marca do grudnia 2024 roku.

Cele projektu są ambitne: chodzi nie tylko o stymulowanie zainteresowań i pasji osób starszych, ale również o integrację tej grupy społecznej i promowanie ich twórczości. Jak podkreśla Barbara Fronczkowska, szefowa Działu Projektów Miejskiej Strefy Kultury, działania wpisują się w założenia „Strategii Rozwoju Miasta Łodzi 2030+” i służą realizacji celów operacyjnych dotyczących edukacji kulturalnej oraz integrowania społeczności lokalnych.

Wszystkie filie Miejskiej Strefy Kultury, w których będą realizowane zadania, są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z deklaracją dostępności MSK. Działania skierowane do seniorów mają przede wszystkim pokazać, że są oni aktywni, pełni pasji i skłonni podjąć nowe wyzwania. O tym, jak ważne jest to dla społeczności miasta, mówi Edyta Zajdlic, szefowa Działu Promocji Miejskiej Strefy Kultury.

Planowane w ramach Centrum Aktywnego Seniora działania to m.in.: warsztaty twórczego tworzenia biżuterii upcyklingowej z Anną Becherką, spotkania dyskusyjne i tematyczne w różnych ośrodkach kultury w Łodzi. Wśród tych propozycji są np. spektakle muzyczne, spacery edukacyjne z przewodnikiem, zajęcia taneczne czy spotkania z podróżnikiem. Są też warsztaty z psychologiem czy zajęcia prozdrowotne oraz ciekawe retrospekcje teatralne i spotkania literackie.

W ramach projektu Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych (AOIA) zaplanowano nowy cykl warsztatów dla seniorów. Można w nich będzie spróbować swoich sił w siedmiu dziedzinach, w tym tańcu, pilatesie czy rękodziele. Zaplanowano też cykl wycieczek po muzeach. Inne propozycje to m.in. zajęcia pilates dla seniorów pod okiem doświadczonej instruktorki, warsztaty tańca hip-hop, warsztaty twórczego tworzenia biżuterii upcyklingowej czy cykl spotkań międzypokoleniowych, łączących prace z ekspresją ciała, głosu i sztuki opowiadania historii.