Co należy wiedzieć na temat usługi wywozu gruzu?

Jeśli planujesz remont lub masz na swojej posesji różnego rodzaju odpady, których nie można ot tak wyrzucić do kosza na śmieci, to pewnie zastanawiasz się, co można z nimi zrobić? Nie martw się. Nie jesteś jedyną osobą, która ma taki problem. Na szczęście od lat działają specjalne firmy, które pomagają w prawidłowym pozbyciu się wszelkiego rodzajów odpadów budowlanych. Poniżej przygotowaliśmy mini poradnik, z którego dowiesz się, czym jest wywóz gruzu. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego prawidłowy wywóz gruzu jest tak istotny?

Gruz to nie tylko kłopotliwe odpady, które zajmują miejsce i psują estetykę otoczenia. To przede wszystkim potencjalne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Nieprawidłowo składowany lub wyrzucany gruz może zanieczyścić glebę, wodę lub powietrze. Dlatego nie wolno nigdy lekceważyć problemu i pozbywać się gruzu na własną rękę, np. przez spalenie lub porzucenie na dzikim wysypisku. Takie działania są nielegalne i grożą surowymi karami.

Jakiego rodzaju gruz, odpady muszą trafić do specjalnych kontenerów?

Gruz to ogólna nazwa dla wszystkich odpadów powstających podczas budowy, remontu lub rozbiórki budynków i innych konstrukcji. Możemy podzielić go na kilka rodzajów:

– czysty gruz np. płyty chodnikowe, fundamenty, schody, cegły, dachówki, płytki
– gruz mieszany – do którego zaliczymy m.in. papier, drewno, metal
– gruz z materiałów izolacyjnych np. wełny mineralnej, styropianu, folii

Ważne – do gruzu nie wlicza się papy (potrzebny jest kontener na papę) azbestu, opon, farb czy akumulatorów.

Poszczególne rodzaje gruzu i odpadów muszą trafić do specjalnych kontenerów przeznaczonych dla danej kategorii odpadów budowlanych. Nie można ich mieszać z innymi odpadami komunalnymi lub przemysłowymi. W przeciwnym razie ich właściwa utylizacja np. utylizacja papy staje się niemożliwa.

Kontenery do wywozu odpadów mają różne przeznaczenie

Chcąc skorzystać z usług wywozu gruzu, musimy liczyć się z tym, że nie każdy kontener nadaje się na każdy gruz, a tym samym niekiedy może być konieczne zamówienie 3-4 różnych kontenerów. Kontenery na gruz i odpady mają różne pojemności, co ułatwia wywóz gruzu. Łódź i okolice są regionem, w których działa wiele firm tego typu. Warto jednak wiedzieć jaki kontener lub specjalne torby typu big na odpady możemy zamówić.  Oto często spotykane.

– kontener na zmieszane odpady budowlane
– kontener na gabaryty – służy do zbierania dużych przedmiotów (np. mebli),
– kontener na zmieszane odpady opakowaniowe
– kontener na papę – służy do odseparowania papy dachowej od innych odpadów

Zamawiając wynajem kontenera na gruz, należy dokładnie określić, jakiego rodzaju odpady masz do wywiezienia. W razie wątpliwości można skontaktować się z firmą świadczącą usługę wywozu gruzu i poprosić o poradę.

Kto powinien korzystać z usług wywozu gruzu?

Wywóz gruzu i odpadów to usługa przeznaczona dla wszystkich osób, które mają na swoim terenie odpady budowlane i chcą się ich pozbyć w sposób bezpieczny, szybki i tani. Dlatego też wywóz odpadów może występować pod różnymi nazwami np. odbiór odpadów od firm, odbiór odpadów z posesji, prywatny odbiór odpadów, kontener na gruz Łódź itp., ale za każdym razem chodzi o podobną usługę.

Podsumowanie

Jak widać, wywóz gruzu to usługa, która jest bardzo istotna z punktu widzenia użyteczności, jak i wymogów prawa. Ze względu na dużą popularność usług tego typu warto z wyprzedzeniem rezerwować termin, w którym zostaje nam podstawiony kontener na gruz.