Łódzka Kamienica pod Gutenbergiem

Na terenie Łodzi możemy znaleźć sporo zabytkowych i wyjątkowych pod względem architektonicznym budowli. Jednym z takich unikalnych obiektów jest Kamienica pod Gutenbergiem. Czy dokładnie cechuje się ten wyjątkowy obiekt i dlaczego jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów?

Historia kamienicy pod Gutenbergiem

Kamienica pod Gutenbergiem wybudowana została w roku 1896 roku, przy dzisiejszej ulicy Piotrowskiej. Pierwszym jej właścicielem był Jan Petersilge – drukarz i wydawca, a zarazem autor pierwszej łódzkiej gazety. Projektem kamienicy zajął się Kazimierz Pomian-Sokołowski, przy współpracy z Franciszkiem Chełmińskim. Co ciekawe, jeszcze w czasach przedwojennych w kamienicy znaleźć można było lokal Kompanii Singer, jedną z najbardziej eleganckich ówcześnie restauracji ”Louvre” czy szkołę dentystyczną. Oczywiście ze względu na pierwszego właściciela w budynku swoją siedzibę miała również redakcja ”Lodzer Zeitung”, czyli najstarszej łódzkiej gazety.

Wyjątkowa architektura łódzkiej kamienicy

Jednym z elementów charakteryzujących Kamienicę pod Gutenbergiem jest eklektyczna elewacja, bardzo ciekawie łącząca w sobie zarówno elementy neogotyku, jak i nieco neorenesansu, baroku, a nawet secesji. Znawcy architektury bardzo szybko zauważą niezwykle bogate ornamentowanie – na fasadzie znajduje się mnóstwo liści, kwiatów, amorków, wieńców oraz maszkaronów. Nie da się nie zauważyć dominującego w fasadzie środkowego wykuszu, z niezwykle ciekawie zdobionymi wolutami. W Kamienicy Gutenberga swoje miejsce ma również posąg Jana Gutenberga – został on umieszczony w środkowej części fasady, w niszy tuż obok medalionów z portretami największych wynalazców drukarskich.

Konkurs na najpiękniejszą kamienicę

W latach 70. XX wieku Dziennik Łódzki ogłosił konkurs, którego celem było rozstrzygnięcie, która kamienica jest najpiękniejsza – tu niemal jednogłośnie wybrano Kamienicę pod Gutenbergiem. Niestety, pomimo tak zaszczytnego tytułu, kamienica powoli niszczała, do czego przyczyniło się bardzo wiele czynników. Zły stan nieruchomości trwał aż do roku 2011, kiedy to ukończony został jej generalny remont. W jego efekcie udało się przywrócić dawny, niepowtarzalny urok kamienicy.

Okolica wokół Kamienicy również jest wyjątkowa. Warto wyróżnić tutaj przede wszystkim ulicę Piotrkowską, która tak naprawdę jest łódzkim deptakiem. To właśnie tutaj po obu stronach znajduje się mnóstwo zabytkowych i niezwykle pięknych kamienic – wśród nich dość znacząco wyróżnia się kamienica pod Gutenbergiem. Często pojawiają się plany utworzenia we wnętrzach Kamienicy pod Gutenbergiem lokalnego muzeum, jednak do dnia dzisiejszego, mimo częstych zapowiedzi, jeszcze nie zostały zrealizowane.