Znany i ceniony łódzki Teatr Powszechny podjął decyzję o rozpoczęciu kapitalnej modernizacji swojego obiektu i Dużej Sceny. Jest to niebywale istotna inwestycja, największa od momentu powstania instytucji w roku 1945. Oznajmienie o tak strategicznym kroku miało miejsce podczas podpisania umowy na projekt o nazwie „Europejskie Centrum Komedii i Edukacji Teatralnej”, które miało miejsce w piątek, 27 września.
Planowany budżet, jaki zostanie przeznaczony na realizację tego przedsięwzięcia wynosi ponad 42 miliony złotych. Unia Europejska przyczyni się do jego sfinansowania poprzez dotację w wysokości około 27 milionów złotych, natomiast miejskie środki z Łodzi wyniosą ponad 15 milionów. Co wchodzi w skład modernizacji? Przede wszystkim gruntowna przebudowa całego obiektu teatru, z wyjątkiem Małej Sceny. W ramach zmian zaplanowano również przekształcenie układu widowni Dużej Sceny na formę bardziej przypominającą amfiteatr, a także dopasowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego, podkreśliła, że mimo prac modernizacyjnych, działalność teatru nie zostanie zawieszona. To znaczy, że publiczność nie straci kontaktu z teatrem, który na przestrzeni lat stworzył silny związek z widzami. Rozmowy o tymczasowej siedzibie są już zaawansowane. W trakcie remontu będą miały miejsce kolejne odsłony Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Koniec prac planowany jest na początek 2025 roku, a ponowne otwarcie Teatru dla publiczności zaplanowano na rok 2028.
Modernizacja sprawi, że Teatr Powszechny stanie się miejscem bezpiecznym, nowoczesnym – zarówno pod względem architektonicznym, jak i technologicznym – oraz jeszcze bardziej dostępnym dla swoich widzów.