Polskie Koleje Państwowe S.A. podjęły się zadania renowacji zabytkowego budynku dworca kolejowego w Gałkówku, położonego na terenie województwa łódzkiego. Obiekt ten, datowany na początek XX wieku, doczeka się gruntownej modernizacji i zmieni swoje oblicze.
Realizowane prace będą obejmować różne aspekty, począwszy od odświeżenia ceglanej elewacji, poprzez zamontowanie nowych okien wykonanych według wzorów z epoki, na której powstał budynek. Jednym z istotniejszych elementów przebudowy będzie wybudowanie rampy ułatwiającej dostęp do budynku i peronu dla osób niepełnosprawnych. Rampa będzie usytuowana przy wschodniej ścianie obiektu. Nowoczesne rozwiązania zostaną zastosowane również we wnętrzu dworca, gdzie nastąpi modernizacja pomieszczeń obsługujących pasażerów.
Podłoga zostanie pokryta szarymi i czarnymi gresowymi płytkami, a większość ścian otrzyma jasnoszare okładziny – wyjątek stanowić będą jedynie ściany przy wejściach do toalet, które będą czarne. Wnętrze poczekalni wzbogacą metalowe ławki z drewnianymi detalami oraz gabloty z rozkładami jazdy. Ponadto, pasażerowie będą mogli skorzystać z elektronicznych tablic informacyjnych o przyjazdach i odjazdach pociągów.
Oprócz tego, zadbano o ułatwienia dla osób niepełnosprawnych – planowane jest usunięcie wszelkich barier architektonicznych utrudniających poruszanie się po dworcu i jego okolicy. W ramach prac modernizacyjnych zostaną przebudowane toalety, a dla ułatwienia orientacji zostaną wytyczone specjalne ścieżki prowadzące, oznakowanie w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe na terenie dworca.
Projekt obejmuje również przestrzeń wokół dworca. Przewidziana jest budowa niewielkiego parkingu dla samochodów oraz zadaszonych miejsc do przechowywania rowerów wraz ze stacją napraw jednośladów. Planowana jest także realizacja nowych chodników i renowacja terenów zielonych otaczających budynek.