Niezastąpiona rola psów służbowych w łódzkiej Policji: Skuter specjalistą od materiałów wybuchowych

Psy służbowe w łódzkiej Policji pełnią niezwykle istotną rolę. Posługując się swoim wyjątkowym zmysłem powonienia, potrafią śledzić i wskazać trasę ucieczki czy lokalizację ukrycia zbiega. Współpracując ze swoimi ludzkimi partnerami, patrolują miejskie ulice, zapewniają bezpieczeństwo publiczne oraz chronią porządek podczas dużych zgromadzeń. Kiedy sytuacja tego wymaga, są zdolne do unieszkodliwienia nawet najbardziej niebezpiecznego przestępcy. Niedawno do grona tych czworonożnych stróżów prawa dołączył Skuter – specjalista od wykrywania materiałów wybuchowych.

W strukturach łódzkiej policji obecnie służy 9 psów służbowych. Większość z nich to psy patrolowo-tropiące. Są one wykorzystywane do śledzenia śladów, działań mających na celu ochronę i przywrócenie naruszonego porządku publicznego podczas masowych imprez, odnajdywania osób lub przedmiotów oraz pościgów za osobami podejrzanymi o przestępstwa.

Skuter, nowy nabytek łódzkiej policji, to specjalista w dziedzinie wykrywania zapachów materiałów wybuchowych. Ten czworonożny stróż prawa został przypisany do Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Jego zadaniem jest prowadzenie działań związanych z identyfikacją i neutralizacją materiałów i urządzeń wybuchowych, a także sprawdzanie pomieszczeń pod kątem obecności tychże zagrożeń.

Nie można rozmawiać o psach służbowych i ich osiągnięciach bez wspomnienia o ich przewodnikach. Funkcjonariusze, którym powierzane są te zadania, muszą posiadać odpowiednie predyspozycje do pracy z psami. Nie mogą być to osoby przypadkowe, ponieważ wówczas ich praca nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Kluczem do sukcesu jest dobrze wyszkolona i zgrana para: przewodnik i pies służbowy.

Zakup Skutera został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi. Jego partnerem i przewodnikiem jest starszy posterunkowy Mateusz Derach, funkcjonariusz z blisko 4-letnim stażem służby w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Życzymy policyjnemu duetowi wielu sukcesów oraz owocnej służby w łódzkiej Policji!