"Niezwykłe stworzenia": Literacki bestiariusz dla młodych na wystawie w Łodzi

Od niepamiętnych czasów, straszliwe byty takie jak duchy, potwory czy inne tajemnicze istoty, podsycają twórczość literatów i artystów, a także pobudzają wyobraźnię zwykłych ludzi. Ludzie od zawsze mieli skłonność do odczuwania strachu, co manifestuje się między innymi poprzez zainteresowanie filmami grozy czy lekturą książek o mrożących krew w żyłach treściach. Cała ta fascynacja została ujęta w jednym miejscu – na wystawie pod tytułem „Niezwykłe stworzenia, czyli literacki bestiariusz dla młodych czytelników”.

Przeznaczona dla młodych czytelników ekspozycja oferuje możliwość śledzenia historii tajemniczych stworzeń, które przez wieki budziły grozę, ale i jednocześnie fascynację. Wśród nich można znaleźć zarówno Smoki, Babę Jagę, Diabły, skrzaty i wilkołaki, jak i te na pierwszy rzut oka zwyczajne – takie jak lisy, wilki czy… koty.

Bogactwo prezentowanych na wystawie materiałów to nie tylko beletrystyka, ale również publikacje popularnonaukowe. Znajdują się tam książki pełne mitów, legend oraz opowieści związanych z lokalnym folklorem. Nie zabrakło również gier planszowych. Wszystko to zostało dostosowane do potrzeb młodego odbiorcy. Inspirację do stworzenia wystawy stanowiło wiele różnych źródeł.

Całość ekspozycji dostępna jest do oglądania w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi aż do 26 października.