Nowe miejsce wsparcia dla osób z przewlekłymi chorobami psychicznymi w Łodzi

Jedyny w swoim rodzaju Dom Pomocy Społecznej, stworzony specjalnie dla osób z długotrwałymi schorzeniami psychicznymi, powstał w Łodzi. Zlokalizowany w odrestaurowanym budynku na ulicy Municypalnej 4, jest to niezwykle istotne miejsce dla tych, którzy potrzebują regularnej pomocy i opieki. Pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się tam już w czerwcu.

Ten nowy DPS jest przeznaczony dla osób cierpiących na trudne do leczenia choroby psychiczne. Przygotowano tu 33 pokoje, które mogą pomieścić do 60 osób, wszystko to w czteropiętrowej konstrukcji. Jedno z pięter zostało specjalnie dostosowane do potrzeb osób dotkniętych otępieniem, co wiąże się ze specjalnymi zabezpieczeniami chroniącymi chorych przed samookaleczeniem. Dodatkowo, dla mieszkańców przygotowano pokoje dziennego pobytu, jadalnię, przestrzenie przeznaczone do terapii i rehabilitacji, pomocnicze kuchnie oraz miejsce kultu religijnego.

Placówka będzie zarządzana przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych. Viceprezes tej organizacji, Jarosław Wasiak, wyjaśnia: „Też planowaliśmy stworzyć dom pomocy społecznej. Ten DPS będzie wyjątkowy. Nasza fundacja zatrudnia ponad 200 osób z niepełnosprawnościami i 30 z nich będzie pracować w tym 'Wyjątkowym Domu'”.

Obecnie w Łodzi działają trzy domy pomocy społecznej specjalizujące się w opiece nad osobami z przewlekłymi chorobami psychicznymi. Są to: DPS przy ul. Podgórnej 2/4 (160 miejsc), DPS przy ul. Paradnej 36 (115 miejsc) i DPS przy ul. Kosynierów Gdyńskich 20 (100 miejsc). Wszystkie prowadzone są przez miasto lub na zlecenie miasta przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP.

Łącznie, w tych placówkach jest dostępnych 375 miejsc dla osób z przewlekłymi chorobami psychicznymi. Jednak, jak mówi Marlena Mazerant, zastępczyni dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi: „Niestety, ta liczba nie pokrywa naszych potrzeb. W ostatnich latach wzrost liczby osób potrzebujących takiej formy wsparcia jest wyraźny. Dotyczy to przede wszystkim ludzi młodych, którzy przebywają w tych placówkach średnio 20 lat, co wydłuża czas oczekiwania na wolne miejsce. Mamy nadzieję, że dzięki otwarciu DPS na Municypalnej kolejka oczekujących ulegnie skróceniu”.