Odrestaurowanie zabytków Starego Cmentarza w Łodzi: Zebrano już 96 tys. zł

Stary Cmentarz w Łodzi, znany ze swoich zabytkowych grobów, skorzysta z funduszy zgromadzonych podczas ostatniej zbiórki charytatywnej. W ciągu zaledwie czterech dni kwestowania, organizatorzy poinformowali, że udało się zebrać aż 96 tys. zł. Była to już 29. edycja zbiórki na ten cel i nie jest to jeszcze koniec – akcja będzie trwać dalej w najbliższą sobotę i niedzielę.

Pierwsze trzy dni kwesty przyniosły ogromny sukces finansowy. Ta informacja została przekazana przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, które wyraziło wdzięczność dla wszystkich darczyńców.

Serdeczny gest łodzian nie jest nowością. Zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków na najstarszym cmentarzu miasta była organizowana już dwadzieścia dziewięć razy. W tę akcję angażują się uczniowie łódzkich szkół, społecznicy, entuzjaści historii i zabytków miasta oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi. W tym dniu, znani przedstawiciele świata kultury, sztuki, nauki, polityki, mediów i lokalni celebryci również dołożyli swoją cegiełkę do tej inicjatywy.

Prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, Cezary Pawlak, podkreśla wagę tego wydarzenia dla mieszkańców miasta. Kwesta odbywa się w roku obchodów 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich i ma specjalne przesłanie „Pamięci łodzian”.

Zbiórka na odnowienie zabytków Starego Cmentarza będzie kontynuowana jeszcze w sobotę i niedzielę w godzinach od 10 do 16. Podczas tej akcji, ponownie będzie można spotkać kwestujących na trzech częściach nekropolii.

Organizatorzy planują także liczne wydarzenia towarzyszące kweście. Przewidziane są spacery tematyczne, prezentacje efektów tegorocznych prac konserwatorskich i szlaku znanych łodzian, którzy przyczynili się do historii kultury miasta i kraju. Ostateczna suma zebranych funduszy zostanie ogłoszona 26 listopada podczas koncertu upamiętniającego łodzian w Muzeum Miasta Łodzi.

Pozyskane środki przeznaczone są na prace renowacyjne zabytkowych nagrobków. Mieszkańcy Łodzi mogą głosować za pośrednictwem Facebooka Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, wybierając pomnik, który zostanie odrestaurowany. W tym roku do wyboru są trzy nagrobki: Stefanii i Adolfa Bartosz, Johanny Hardt oraz Marii Paszkiewicz.