Pierwsza w Polsce urodzona samica psa leśnego w Łódzkim Orientarium – wielki sukces hodowlany

W Łódzkim Orientarium doszło do wyjątkowego wydarzenia, które stanowi triumf dla polskiej hodowli. Urodziła się tam samica psa leśnego, co jest rzadkością nie tylko na skalę kraju, ale i Europy. Dzięki temu, w naszym kraju żyją teraz trzy osobniki tego gatunku.

Mamy do czynienia z prawdziwym sukcesem hodowlanów z łódzkiego Orientarium. To właśnie tam, jedna z nielicznych w Polsce par psów leśnych powiększyła swoją rodzinę o małą samiczkę. To zaszczytne wydarzenie jest rezultatem ciężkiej pracy i zaangażowania całego personelu placówki.

Psy leśne zamieszkały łódzki ogród zoologiczny w 2022 roku. Samiec o imieniu Chip, został przewieziony do Łodzi prosto z Czech, konkretnie z ogrodu zoologicznego w Igławie. Jego misją było stworzenie pary z Tequilą – samicą, która dotarła do Polski z Pragi. Okazało się, że chemia między nimi pojawiła się natychmiast. Chip od razu przypadł do gustu Tequili, która jest od niego młodsza o rok – relacjonuje pracownica Orientarium, Paulina Klimas-Stasiak.

Niebywała ostrożność personelu Orientarium odgrywała kluczową rolę podczas narodzin pierwszego potomstwa pary psów leśnych. Mała samiczka przyszła na świat 24 listopada 2023 roku, ale do tej pory opiekunowie zwierząt nie chcieli dzielić się tą informacją. Powód? Chcieli poczekać, aż malutka samica osiągnie odpowiednią siłę i wielkość. Od chwili jej narodzin, Tequila i Chip z ogromnym poświęceniem dbają o swoją córkę.