Ponowne uruchomienie ruchu tramwajowego na ulicy Niższej w Łodzi dzięki inwestycji w przebudowę al. Śmigłego – Rydza

Tramwaje, które zniknęły z krajobrazu ul. Niższej na łódzkiej Dąbrowie kilka lat temu, mają szansę powrócić w najbliższym czasie. Związane jest to z kończącym się projektem drogowym, który jest jednym z najważniejszych dla infrastruktury transportowej miasta Łodzi.

Przedmiotem inwestycji jest renowacja kolejnej części al. Śmigłego – Rydza, a dokładniej odcinka od ul. Dąbrowskiego do ul. Broniewskiego oraz trasy prowadzącej ulicą Niższą, od skrzyżowania z ul. Broniewskiego do ul. Śląskiej. W ramach projektu przewidziano również modernizację wjazdów do ul. Broniewskiego. Całkowita długość odnawianych tras wyniesie 1,1 kilometra.

Propozycje realizacji projektu zgłosiło siedem firm, które przedstawiły swoje oferty w przedziale cenowym od 76 milionów złotych do prawie 104 milionów złotych. Obecnie oferta jest poddawana analizie, a umowa z firmą wykonawczą ma zostać zawarta w przeciągu najbliższych kilku tygodni. Prace budowlane mają się rozpocząć w okresie letnim, a ich realizacja ma zająć 17 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Najistotniejsze jednak będzie przywrócenie ruchu tramwajowego na ten odcinek po zakończeniu prac. Tramwaje nie kursują do pętli Niższa – Śląska od 2018 roku.

Zaangażowanie w przebudowie jest porównywalne z trwającymi aktualnie pracami na al. Śmigłego – Rydza: od ul. Przybyszewskiego do ul. Dąbrowskiego. Projekt obejmuje modernizację jezdni, chodników, ścieżek rowerowych oraz torów tramwajowych. Ponadto powstanie nowa pętla tramwajowa z dedykowanym pasem dla autobusów, a także zostanie zamontowane nowe oświetlenie i sygnalizacja świetlna. Zostanie również posadzona dodatkowa zieleń – mówi Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Loeffler informuje także, że miasto planuje ogłoszenie przetargu na prace budowlane na ul. Broniewskiego na odcinku od al. Śmigłego – Rydza do ul. Rzgowskiej. Przetarg ma zostać ogłoszony na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku, a prace potrwają od wiosny 2025 roku do 2027 roku.