Rozpalenie pamięci o młodych ofiarach nazizmu: Odsłonięcie pomnika na cmentarzu św. Wojciecha

W piątek, pierwszego grudnia, historyczny dzień miał miejsce na terenie rzymsko-katolickiego nekropolii pod wezwaniem św. Wojciecha, położonego przy ulicy Kurczaki. Właśnie wtedy odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic.

Upamiętnia on blisko 500 młodych istnień, które poniosły śmierć w rezultacie działania obozów dla dzieci, stworzonych przez niemieckich okupantów w czasie drugiej wojny światowej. Niestety, te niewinne dusze zostały pochowane bez znamienia w nieoznaczonych grobach.

Od czerwca 1942 roku, Cmentarz św. Wojciecha, wspólnie z sąsiednim miejscem spoczynku pod patronatem św. Franciszka, stał się jednym z głównych miejsc pochówku Polaków na obszarze okupowanej Łodzi. Tam właśnie znalazły ostatnie miejsce odpoczynku szczątki aż 77 więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskiej młodzieży, który mieścił się przy ulicy Przemysłowej. Jedynie dwie z tych ofiar mają oznaczone groby.

Inicjatywę wybudowania monumentu podjął i przeprowadził do końca Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu, dzięki czemu pamięć o tych ofiarach będzie przeżywała przez kolejne pokolenia.