Niewielki ryś, który znalazł schronienie w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w miejscowości Napromek, w połowie września tego roku, wykazuje znaczący postęp w zdrowiu. Jego szybkie odzyskiwanie sił jest możliwe dzięki zaangażowaniu leśników oraz troskliwej opiece weterynaryjnej. Jeśli proces rekonwalescencji będzie przebiegać nadal tak sprawnie, istnieje duża szansa, że do końca bieżącego roku ryś znowu zamieszka w swoim naturalnym środowisku.
Zwierzę to, będące największym reprezentantem dzikich kotów w Polsce, jest podopiecznym „szpitala dla dzikich zwierząt” – Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Napromku, prowadzonego przez Nadleśnictwo Olsztynek. Kiedy trafiło tam po raz pierwszy, było w fatalnym stanie – bardzo osłabione i wychudzone, prawdopodobnie na skutek silnego zatrucia. Leśnicy, którzy podjęli się troski o tego rzadkiego drapieżnika, z początku byli bardzo ostrożni w prognozowaniu jego powrotu do zdrowia. Jednak po dwóch pierwszych tygodniach pobytu rysia w ośrodku, jego stan zdrowia zdecydowanie się poprawił. Zwierzę zaczęło przybierać na sile, ponownie zaczęło jeść. Jego codzienną dietę stanowiły serca kurcząt i podroby z jelenia – jak informowali opiekunowie z Napromka. Wg nich, ryś ma szansę wrócić do swojego naturalnego środowiska w ciągu najbliższych tygodni.
Ryś jest objęty ochroną gatunkową, zarówno na mocy prawa krajowego, jak i międzynarodowego. W Polsce jest ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek niższego ryzyka, ale bliski zagrożenia (NT).
Rysie to największe drapieżniki z rodziny kotowatych występujące w Polsce. Mają duże wymagania przestrzenne, poszukują rozległych i trudno dostępnych obszarów leśnych do życia. Obecnie na wolności rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski. Nieliczne osobniki widywane są także w Słowińskim Parku Narodowym, Borach Tucholskich, a także na terenie Puszczy Noteckiej oraz w lasach położonych na północ od niej.
Od połowy XX w. populacja tego gatunku w Polsce i w Europie systematycznie spadała, z uwagi na presję ze strony człowieka. W 2015 r. populacja rysia w Polsce szacowana była na 40 osobników, dziś to około 200, z czego większość, ok. 120 osobników, występuje w Karpatach.