Tablice informacyjne mylą kierowców, wyświetlając nieaktualne informacje o utrudnieniach drogowych

Teoretycznie, tablice VMS stworzone zostały z myślą o ułatwieniu kierowcom poruszania się po drogach, poprzez przedstawianie na bieżąco aktualizowanych informacji o utrudnieniach drogowych, czasie przejazdu do ważnych skrzyżowań oraz natężeniu ruchu. Niestety, w praktyce często okazuje się, że wyświetlają one informacje o remontach, które już dawno zostały zakończone. Na terenie miasta, taki rodzaj tablic znajdziemy w dziewięciu różnych lokalizacjach.

Nieaktualne ostrzeżenia dotyczące zakończonych prac remontowych mogą spotkać kierowców w różnych rejonach miasta. W dzielnicy Bałuty, na ulicy Limanowskiego przed aleją Włókniarzy, na ulicy Wojska Polskiego przed Strykowską oraz na Strykowskiej przed Inflancką. Na Polesiu zaś przy skrzyżowaniu Konstantynowskiej i Unii Lubelskiej czy przy alei Bandurskiego przy zjeździe z Maratońskiej. Kierujący mogą natknąć się na nie także na Górnej – przy ulicy Pabianickiej przed wiaduktem oraz przy ulicy Rzgowskiej przed skrzyżowaniem z Broniewskiego, a także na Widzewie – przy ul. Przybyszewskiego przed Śmigłego-Rydza i przy al. Piłsudskiego przed Wydawniczą.

Przez lata tablice te były nieocenionym źródłem informacji o warunkach na łódzkich drogach i często pomagały w wyborze trasy alternatywnej. We wspomnieniach kierowców zapisały się szczególnie mocno w czerwcu 2023 roku, kiedy to miasto aktywnie informowało za ich pośrednictwem o utrudnieniach na alei Włókniarzy, spowodowanych przez prace PKP. Na tablicach tych wyświetlany był nawet licznik odliczający dni do planowanego zakończenia prac.

Szczególne rozczarowanie budzi fakt, że takie liczniki zniknął ze stanowisk miejskich inwestycji. A lista opóźnionych inwestycji jest długa i obejmuje takie projekty jak przebudowa ulic: Wojska Polskiego, Legionów, placu Wolności, Nowomiejskiej, Północnej i Ogrodowej, Cmentarnej, Przybyszewskiego (zarówno ulica, jak i wiadukty), Śmigłego-Rydza, Konstantynowskiej a nawet zajezdni Chocianowice.