Wyjątkowy pokaz filmu "Słodki Koniec Dnia" z udziałem Krystyny Jandy w Łódzkim EC1

W nadchodzący wtorek, 30 kwietnia, o godzinie 18:00 w kinowej sali łódzkiego EC1 zaplanowano specjalną projekcję filmu „Słodki Koniec Dnia”. Bezpośrednio po seansie, widzowie będą mieli unikalną szansę na spotkanie z Krystyną Jandą. Aktorka podzieli się swoimi przemyśleniami na temat filmu, a także poruszy kwestie związane ze sztuką i życiem.

„Słodki koniec dnia” to film osadzony w scenerii etruskiego miasta Volterra, gdzie od wielu lat mieszka jego główna bohaterka Maria. Jest ona polską poetką, laureatką Nagrody Nobla i autorytetem moralnym. Maria prowadzi sielankowe życie w rytmie włoskiej prowincji do czasu, kiedy pojawiają się problemy w relacjach z jej mężem i córką. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Maria wdaje się w romantyczną relację z młodym imigrantem, Nazeerem.

Gdy Maria stara się określić swoje miejsce w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, niespodziewanie otrzymuje wiadomość o terrorystycznym zamachu w Rzymie. Jej kontrowersyjny publiczny komentarz na ten temat, a także symboliczne zwrócenie Nagrody Nobla, wywołują falę poruszenia nie tylko na prowincji, ale także w całej Europie. Maria, swoją bezkompromisowością i niepoprawnością polityczną, przyczynia się do dramatycznych wydarzeń, które dotykają jej samej, Nazeera, rodziny oraz społeczności lokalnej.

Historia „Słodki koniec dnia” to opowieść o konflikcie pomiędzy wielkim kreatywnym intelektem i kobiecością a rozpadającą się demokracją europejską. Maria, mimo wszystko, od początku do końca posiada siłę i odwagę by walczyć o swoje ideały.

Film został wyreżyserowany przez Jacka Borcucha. Obok Krystyny Jandy na ekranie pojawiają się Kasia Smutniak, Vincent Riotta, Antonio Catania. Produkcja filmu miała miejsce w Polsce w 2019 roku, a jego czas trwania wynosi 92 minuty.

Wydarzenie odbędzie się w Narodowym Centrum Kultury Filmowej przy ul. Targowej 1/3 (wejście od ul. Hasa).