Wylądowanie największego samolotu transportowego na świecie – An-124 Rusłan na łódzkim lotnisku

An-124 Rusłan, największa maszyna transportowa na świecie, osiągnęła łódzkie lotnisko w poniedziałek 22 stycznia. Przed lądowaniem, samolot zdumiewał nie tylko mieszkańców Widzewa swoim lotem.

Koło godziny 15 samolot przeleciał nad Widzewem w Łodzi, zwracając na siebie uwagę wielu osób. „Leciał niżej niż boeingi, ciszej i bardziej majestatycznie.” – relacjonuje jeden z mieszkańców Widzewa Wschodu. „Robotnicy pracujący w pobliskim budynku przerwali swoje czynności i zaskoczeni patrzyli w niebo” – dodaje.

O 15:31 An-124 Rusłan bezpiecznie wylądował na łódzkim Porcie Lotniczym im. Władysława Reymonta. Pracownicy lotniska podzielili się swoją radością i zdjęciami giganta na mediach społecznościowych, komentując „Taki gość przyleciał do Łodzi!”

Wielu ciekawych mieszkańców udało się na lotnisko aby zobaczyć tę imponującą maszynę na żywo. „Spore grono łodzian, którzy byli naocznymi świadkami przelotu samolotu, przybyło na lotnisko, w tym także rodziny z dziećmi. Zainteresowanie trwało nawet do późnych godzin nocnych” – informuje Wioletta Gnacikowska.

An-124 Rusłan jest własnością ukraińskich linii lotniczych Antonov Airlines. Na kadłubie maszyny widnieje napis „Be brave like Bucha”, który tłumaczy się jako „Bądź odważny jak Bucza”. Napis ten jest częścią ukraińskiej kampanii wizerunkowej pod hasłem „Bądź odważny jak Ukraina”. Inne miasta ukraińskie, które bohatersko stawiły czoła trudnościom, również są honorowane przez linie lotnicze poprzez umieszczenie ich nazw na bokach samolotów.

Lot tego samolotu owiany jest tajemniczością. Łódzkie lotnisko nie ujawnia ani trasy lotu Rusłana, ani jego ładunku. Kamery internetowe na lotnisku zostały wyłączone na czas operacji prowadzonych na pokładzie maszyny, na prośbę linii lotniczych. Wiadomo jedynie, że samolot spędził noc w Łodzi i o godzinie 10 następnego dnia kontynuował swój lot.

„Oczekujemy, że ten rok przyniesie jeszcze jeden jego przylot” – mówi rzeczniczka prasowa lotniska, Wioletta Gnacikowska. To już trzecia wizyta Rusłana na łódzkim lotnisku. W 2017 roku, a także teraz, samolotem kierował kapitan Dmytro Antonow.