XII Wojewódzkie Święto Pszczoły w Łodzi

Uznawane za łzy boga Ra przez starożytnych Egipcjan, pszczoły, cieszą się nieustającym zainteresowaniem pomimo upływu 30 milionów lat. Te niezwykle użyteczne owady są nie tylko źródłem miodu, ale również wosku, pyłku kwiatowego, pierzgi, propolisu i mleczka pszczelego. Właśnie te utalentowane stworzenia świętowano podczas XII Wojewódzkiego Święta Pszczoły, które miało miejsce w Łodzi.

Święto to rozpoczęło się uroczyście w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odbywała się msza święta dziękczynna za udany rok pszczelarski. Po zakończeniu liturgii nastąpiło wręczenie nagród dla twórców najpiękniejszych pszczelarskich koszyków, które były przygotowane przez różne stowarzyszenia z całego regionu.

Wśród laureatów znalazł się Bogdan Brzeziński, prawie 90-letni pasjonat pszczół, którego doświadczenie w hodowli tych owadów sięga ponad sześciu dekad. Najwyższe laury przypadły natomiast kołu pszczelarzy z Brzezin, reprezentowanemu przez małżeństwo Balceraków.

Głównym elementem uroczystości była tradycyjna degustacja chleba z miodem – symbolem dobrobytu, zdrowia i dostatku na nadchodzący rok. Równolegle, na terenie otaczającym parafię, odbywały się różne atrakcje. Zorganizowano warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których można było nauczyć się tworzyć świecę z węzy pszczelej czy odróżniać pszczołę od osy i szerszenia. Duże zainteresowanie wzbudziły również stoiska, na których można było nabyć nie tylko różnorodne miody naturalne.