Zabytki Łodzi odzyskują blask przez Polski Ład

Znajdująca się na łódzkim Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej, historyczna kaplica Scheiblera, otrzymuje finansowy zastrzyk na jej renowację z programu Polskiego Ładu. Kwota ta wynosi dokładnie 3,5 miliona złotych. Informacje na ten temat przekazał podczas dzisiejszej wizyty w Łodzi minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński.

W ciągu ostatniej dekady Ministerstwo Kultury znacząco zwiększyło swoją inwestycję w ochronę zabytków, podnosząc fundusze z 90 do 250 milionów złotych. Obecnie trwa realizacja rządowego planu odtwarzania i renowacji zabytków, z którego środki zostały przekazane na prace konserwatorskie wewnątrz wspomnianej łódzkiej kaplicy.

W ramach Polskiego Ładu, samorząd województwa łódzkiego otrzymał ponad 150 milionów złotych na renowację 300 zabytków. Dla porównania, jeszcze w 2015 roku cała Polska otrzymała na ten cel 90 milionów złotych, obecnie jest to już kwota przekraczająca 3 miliardy rocznie.

Minister Gliński zapowiedział również utworzenie Narodowej Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa. Nowo powołana instytucja będzie dysponowała zarówno środkami budżetowymi, jak i pozabudżetowymi, na znacznie większą skalę niż dotychczas. Jej głównym celem będzie podejmowanie wyzwań, które do tej pory nie były wystarczająco wspierane przez państwo ze względu na brak funduszy, takich jak rewitalizacja dużych miast.

Z nowych funduszy mogą skorzystać miasta takie jak Łódź, Wałbrzych, Przemyśl czy Bytom – tłumaczy prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.