Zanurkuj w zimnej wodzie nad zalewem w Skierniewicach, przełam lody dla zdrowia!

W najbliższą niedzielę, 26 listopada, mieszkańcy Skierniewic i okolicznych miejscowości będą mieli okazję doświadczyć orzeźwienia na własnej skórze. Na zalewie Zadębie odbędzie się bowiem masowe morsowanie. Każdy, kto odczuwa potrzebę sprawdzenia swoich sił w walce z niskimi temperaturami, może spróbować zimnej kąpieli.

Impreza pod nazwą „Przełam lody – wspólne morsowanie” rozpocznie się już o godzinie 10 na kąpielisku miejskim w Skierniewicach. Inicjatywa ma dwa główne cele. Pierwszym jest propagowanie morsowania jako działania prozdrowotnego. Drugim natomiast jest promocja profilaktyki nowotworowej wśród mężczyzn. Jak mówi Marek Duda ze Skierniewickiego Klubu Zimorodka, organizatora tej imprezy, październik to miesiąc profilaktyki nowotworów u kobiet, a listopad to odpowiednik dla męskich chorób nowotworowych.

Marek Duda dodaje również, że pomysł na nazwę wydarzenia wynika z niedostatecznej frekwencji mężczyzn na badaniach profilaktycznych. Często zdarza się, że choroba rozwija się do takiego stopnia, że na skuteczne leczenie jest już za późno.

Organizatorzy szacują, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 200 miłośników morsowania z całego regionu. Przygotowano dla nich gorące napoje, ognisko i poczęstunek. Ci, którzy nie są zwolennikami kąpieli w zimnej wodzie, będą mogli skorzystać z sauny. Umożliwiono również miejsca do przebierania, aby zapewnić komfort wszystkim chętnym do próby swoich sił w zimnej wodzie.

Niedzielne morsowanie to część trwającej w Skierniewicach akcji „INTERESuj SIĘ MOVEMBER!”. Ta inicjatywa ma na celu przełamanie stereotypów, otwartą dyskusję na temat problemów zdrowotnych i promocję profilaktyki. To podstawy, na których powinna być zbudowana zdrowsza przyszłość dla mężczyzn mieszkających w Skierniewicach. Anna Michalak ze skierniewickiego ratusza podkreśla, że chce wykorzystać doświadczenia z październikowych akcji skierowanych do kobiet, aby zachęcić mężczyzn do dbania o swoje zdrowie. Dlatego oprócz działań informacyjnych i wizerunkowych, trwają prace nad przygotowaniem pakietu bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Szczegóły zostaną ogłoszone niebawem.