Zielone przestrzenie miejskie: Ulica Mielczarskiego powraca do życia dzięki łódzkiej rewitalizacji

Łódź kontynuuje swoją misję urbanistycznego odnowienia, a ulica Mielczarskiego jest najnowszym przykładem tego procesu. Ta droga, położona w pobliżu Manufaktury oraz ulic Gdańskiej i Ogrodowej, jest teraz w pełni odrestaurowana i przekształcona w tętniące życiem miejsce, zwanym woonerf – rodzajem miejskiej przestrzeni przeznaczonej do spędzania czasu wolnego.

Ulica, której krajobraz być może wcześniej dominowały beton i asfalt, teraz jest zdecydowanie bardziej zielona. Drzewa i zieleńce teraz oddzielają miejsca parkingowe, a także pojawiają się nowe i bezpieczne wjazdy na posesje i przejazdy. Tamtejszy podwójny szpaler drzew został uporządkowany, a ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz poidełko i oświetlenie uliczne zostały dodane dla wygody mieszkańców.

Dwa nowo wytyczone pasaże, pełne zieleni i drzew, tworzą zielone aleje dla pieszych i rowerzystów. Pierwszy jest zlokalizowany między budynkami przy ul. Mielczarskiego 33 i 35, tworząc łącznik z Ogrodami Karskiego. Drugi pasaż biegnie obok posesji na ul. Mielczarskiego 25.

Projekt rewitalizacji obejmował także sadzenie nowych roślin. Ponad 20 drzew zostało zasadzonych wzdłuż ulicy Mielczarskiego i obu pasażów, a także blisko 2000 krzewów i bylin, które dodają koloru i różnorodności do tej miejskiej oazy. Wśród nowych nasadzeń znaleźć można m.in. klony, suchodrzew chiński, hortensje, berberysy, kortaderię pampasową, barwinek pospolity, runiankę japońską, turzycę i miskant chiński.

Proces odnowy nie ograniczył się tylko do przestrzeni publicznej. Cztery zabytkowe kamienice przy ul. Mielczarskiego 3, 15, 22 i 33 również zostały odrestaurowane, oferując teraz 55 mieszkań komunalnych, dwa pomieszczenia przeznaczone na świetlicę środowiskową, dom gościnny z kawiarnią, cztery lokale biznesowe, placówkę opiekuńczo-wychowawczą oraz centrum administracyjne Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.