Działający w Łódzkiem system Red Light: informacje o lokalizacjach i sposobie działania

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) przekazał informację, że w Wieluniu został uruchomiony ósmy system monitorowania ruchu drogowego, zwany Red Light, który śledzi kierowców łamiących przepisy i przejeżdżających na czerwonym świetle. To jest już ósmy tego typu system funkcjonujący w województwie łódzkim. System ten działa od kilku tygodni, a jego zadaniem jest rejestrowanie wykroczeń popełnianych przez kierowców na skrzyżowaniach.

System Red Light, będący ósmym z kolei, został zainstalowany na skrzyżowaniu ulic 18 stycznia Piłsudskiego i Krakowskie przedmieście w Wieluniu. Składa się on z 8 kamer, które monitorują sytuację na drodze i rejestrują wszelkie naruszenia zasad ruchu drogowego, takie jak przejeżdżanie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Wojciech Król, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie, poinformował o uruchomieniu ósmego systemu Red Light 22 kwietnia.

Pierwsze wiadomości dotyczące instalacji systemu Red Light w Wieluniu pojawiły się na początku bieżącego roku. Samorząd lokalny wyraził swoje zaniepokojenie tą sytuacją i wydał oświadczenie, w którym poinformował mieszkańców, że inicjatywa instalacji kamer nad skrzyżowaniem nie wyszła od nich. Odnotowano również, że wszelkie wpływy finansowe z mandatów nakładanych za wykroczenia będą wpływać do budżetu państwa, a nie gminy. Wieluński magistrat podkreślił, że wprowadzenie systemu Red Light nie przynosi żadnych korzyści finansowych dla samorządu. Zasugerowano również rozważenie montażu sekundników na wszystkich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną w Wieluniu.

Systemy Red Light można odnaleźć także w siedmiu innych lokalizacjach w Łódzkiem, w tym na czterech skrzyżowaniach w Łodzi. Można je znaleźć na skrzyżowaniu ul. Drewnowskiej i al. Włókniarzy, ul. Obywatelskiej i al. Jana Pawła, Rondzie Biłyka oraz Rondzie Inwalidów. Piotrków Trybunalski jest drugim miastem pod względem ilości zainstalowanych kamer systemu Red Light nad skrzyżowaniami. Są one umieszczone na skrzyżowaniach alei Sikorskiego i Concordii oraz alej Piłsudskiego, Sikorskiego i Armii Krajowej. W Zgierzu znajduje się jeden system, który monitoruje skrzyżowanie ul. Długiej i al. Armii Krajowej.

System Red Light działa na zasadzie gromadzenia danych z różnych kamer zamontowanych nad skrzyżowaniem. Monituruje on sygnalizatory świetlne oraz pojazdy poruszające się po drodze. Jeśli kierowca przejedzie na czerwonym świetle, system to zauważy i zinterpretuje jako wykroczenie drogowe. Jest tak samo w przypadku niezatrzymania się przed zieloną strzałką. System działa z dwusekundowym opóźnieniem po włączeniu czerwonego światła, aby umożliwić kierowcom opuszczenie skrzyżowania, jeśli wjechali na nie tuż przed zmianą sygnalizacji świetlnej.

W przypadku złapania przez system Red Light na przejechaniu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, kierowca otrzyma korespondencję od GITD. W liście znajdować się będzie zdjęcie z miejsca zdarzenia oraz godzina, w której zostało ono wykonane. GITD będzie oczekiwać od nas odpowiedzi i potwierdzenia, czy to my kierowaliśmy pojazdem w momencie zdarzenia. Możemy oczekiwać mandatu w wysokości 500 zł i 15 punktów karnych za przejechanie na czerwonym świetle, natomiast za niezatrzymanie się przed zieloną strzałką grozi mandat w wysokości 100 zł i 6 punktów karnych. Jeśli nie byliśmy osobą kierującą pojazdem w momencie zdarzenia, GITD będzie oczekiwać od nas podania danych osoby, która kierowała naszym pojazdem. W przypadku nieznalezienia winnego, mandat wyniesie 1000 zł.