Zielone światło jako symboliczne wsparcie dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym

W piątkowy wieczór, charakterystyczne konstrukcje w Łodzi i innych miastach zyskają zielone oświetlenie. Jest to symboliczny gest solidarności z osobami cierpiącymi na mózgowe porażenie dziecięce i ich rodzinami.

Cały październik przesiąknięty jest kampanią „17 milionów”, która osiąga swoją kulminację w piątek 6 października, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Fundacja Kolorowy Świat w Łodzi jest organizatorem tej kampanii już po raz dziewiąty. W ramach akcji zaproponowano sportowe wyzwanie pod nazwą #17 milionów.

Piotr Hulewicz, przedstawiciel fundacji, tłumaczy, jak proste jest dołączenie do wyzwania: – Można biegać, spacerować lub jeździć na rowerze. Należy tylko mierzyć przebyty dystans za pomocą aplikacji Strava lub podobnej. Celem jest pokonanie łącznie siedemnastu milionów metrów. Jeśli uda nam się to osiągnąć, jak w poprzednich latach, firma Nutricia, nasza partnerka, sfinansuje turnus rehabilitacyjny dla trzech podopiecznych – wyjaśnia.

Rodzice dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym mogą zgłaszać swoje pociechy na stronie internetowej „17 milionów”.

W ten sam piątek, o godzinie 19, w całej Polsce rozświetlą się zielono różne budynki. W Łodzi będą to: Manufaktura, Monopolis, budynek TME, Zatoka Sportu i budynek Synergii.

Poparcie dla kampanii można również okazać ubierając się na zielono lub zmieniając kolor swojego zdjęcia profilowego na zielony w mediach społecznościowych. – Jest wiele sposobów, by pokazać swoją solidarność tego dnia. I można to robić przez cały październik – dodaje Hulewicz.

Uczniowie szkół także mogą włączyć się aktywnie do kampanii na mediach społecznościowych. Inspirującym pomysłem jest nagranie filmu tematycznie powiązanego z liczbą siedemnaście.