Zmiany tras tramwajowych w Łodzi: W styczniu 2024 roku część linii wraca na swoje stałe trasy

Po zakończeniu kluczowych inwestycji drogowych, które odbyły się w Łodzi, możliwe będzie przywrócenie pewnych tras tramwajowych. Od początku 2024 roku planowana jest reaktywacja torowiska na alei Śmigłego-Rydza, które biegnie od ulicy Przybyszewskiego do ulicy Dąbrowskiego. To pozwoli na powrót linii tramwajowej numer 14 na trasę prowadzącą do Dąbrowy. Linia ta będzie zapewniała bezpośrednie połączenie przez punkt zwany „skrzyżowanie marszałków”, co umożliwi łatwiejsze dotarcie do centrum Łodzi.

Wraz z uruchomieniem nowego odcinka torowiska na al. Śmigłego-Rydza, tramwaj numer 14 będzie mógł dojechać aż do ulicy Dąbrowskiego, kończąc swoją trasę przy stacji Łódź Dąbrowa.

Nowy rok przyniesie także powrót tramwajów do dzielnicy Bałuty. Planowane jest bowiem uruchomienie torowisk na ulicach Franciszkańskiej i Wojska Polskiego aż do placu Kościelnego. Tramwaje nie będą już kończyć trasy przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ale pojadą dalej, aż do Starego Miasta.

Za sprawą otwarcia ulic Franciszkańskiej i Wojska Polskiego na swoją dawną trasę wróci „piątka”, która będzie kursować z Teofilowa przez ulicę Kilińskiego do ulicy Tymienieckiego. Z kolei linia numer 17 zostanie wydłużona i dotrze na Helenówek. Dzięki tym zmianom mieszkańcy Teofilowa i Radogoszcza zyskają kolejne bezpośrednie połączenia tramwajowe.