Zmiany w systemie Łódzkiego Roweru Publicznego: Przetarg na nowy model obsługi!

Władze miasta Łodzi podjęły decyzję o wprowadzeniu nowego systemu obsługi dla Łódzkiego Roweru Publicznego. W związku z tym, przeprowadzony zostanie przetarg na wdrożenie innowacyjnego modelu, który zakłada wprowadzenie do użytku 1200 zaawansowanych rowerów. Te pojazdy dwukołowe będą dostępne w 150 specjalnie wyznaczonych punktach na mapie miasta.

Rewolucyjna zmiana polega na wprowadzeniu rowerów czwartej generacji. W odróżnieniu od dotychczasowego rozwiązania, te jednoślady będą wyposażone w wbudowaną blokadę, przez co nie będą musiały być dokowane do stacji. To oznacza, że użytkownicy będą mogli pozostawiać je w każdym z 150 wyznaczonych miejsc na terenie całego miasta. Dotyczy to zarówno stacji, czyli specjalnych stojaków ustawionych przez operatora, jak i miejsc przeznaczonych do zwrotu, usytuowanych przy miejskich stojakach na rowery.

Taka reorganizacja systemu przyniesie wiele korzyści. Po pierwsze, obniży koszty związane z konstrukcją i obsługą stacji dokujących. Po drugie, unikniemy problemów z wypożyczaniem rowerów. Po trzecie, zapewnimy większą elastyczność systemu, umożliwiającą jego ewentualne przemieszczenia.

Jest to również sygnał o pojawieniu się nowego operatora, który ma zadebiutować w II kwartale bieżącego roku. Umowa ta zawarta będzie na jeden sezon, co ma na celu odpowiednie przygotowanie do przeprowadzenia przetargu na następne lata. Oczekuje się, że nowy model Łódzkiego Roweru Publicznego zostanie zrealizowany zgodnie z pierwotnymi założeniami. Celem jest stworzenie oferty dostępnej i funkcjonalnej dla wszystkich, podobnie jak to miało miejsce podczas pierwszej edycji tego projektu w latach 2016-2019, kiedy system cieszył się ogromną popularnością.