Będą nowe autobusy dla łódzkiego MPK- najem ma trwać dziesięć lat!

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ogłosiło przetarg na wynajem aż pięćdziesięciu jeden pojazdów, które wyjadą na ulice Łodzi. Pojazdy jeszcze w tym roku mają pojawić się na ulicach miasta. Będą to zarówno autobusy krótkie, jak i tzw. przegubowce. Na jakie jeszcze udogodnienia mogą liczyć pasażerowie?

Nowoczesne pojazdy

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Zbigniew Papierski zdradza, że autobusy będą wyposażone w miękką hybrydę, czyli system, który pozwala, na odzyskiwanie energii podczas hamowania. Ponadto wszystkie autobusy będą klimatyzowane, a także będą posiadały elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Dla bezpieczeństwa podróżujących w pojazdach będzie stały system monitorujący na zewnątrz oraz wewnątrz. Dla wygody prowadzenia badań statystycznych pojawi się również system zliczania pasażerów.

Łącznie pojazdów ma być pięćdziesiąt jeden, w tym dwadzieścia dwa mają stanowić pojazdy przegubowe, a dwadzieścia dziewięć krótsze, klasyczne autobusy. Średni wiek wszystkich autobusów obecnie należących do MPK oscyluje w okolicach dziewięciu lat. Nowoczesne pojazdy pozwolą pasażerom na komfortową podróż. Obecnie dziesięć procent posiadanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne autobusów w Łodzi to stare pojazdy, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.

Wiek ma znaczenie

Obecnie autobusy użytkowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne mają około czternastu lat. Aby pojazdy mogły dobrze działać, a ich naprawa nie była w razie potrzeby uciążliwa winny mieć nie więcej niż osiem lat. Nowe Solarisy czwartej generacji pozwolą na wyeliminowanie z taboru już wiekowych Jelczy i Volvo. Co istotne Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nie zamierza kupować nowych autobusów, a wynająć na dziesięć lat. To wygodne rozwiązanie, ponieważ po takim czasie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oczywiście może za dopłatą wykupić pojazdy, ale jeżeli nie spełnią oczekiwań lub ich dalsza eksploatacja będzie nieopłacalna może je po prostu oddać.

One thought on “Będą nowe autobusy dla łódzkiego MPK- najem ma trwać dziesięć lat!

Comments are closed.