Biała Góra, a więc miejsce wyjątkowej kopalni w regionie łódzkim

Region łódzki ma się czym pochwalić. Miejscem wartym uwagi jest tutaj nie tylko sama Łódź, lecz także mniejsze miejscowości, które w zasadzie niczym nie ustępują pod kątem turystycznym stolicy województwa łódzkiego, szczególnie jeśli chodzi o przemysł i kopalnie. Dla wielu osób wycieczki po tej części kraju mogą się okazać ciekawą przygodą. Na pewno dla miłośników pięknych widoków, jak i dla tych, których interesują obiekty związane z przemysłem. Dziś więcej powiemy sobie o Białej Górze, a więc o miejscu, do którego naprawdę warto się wybrać.

Ciekawostki o kopalni w Białej Górze

Do Białej Góry naprawdę warto przyjechać o każdej porze roku. Niezależnie czy będzie to okres jesienno-zimowy, czy też wiosenno-letni. Jest to miejscowość znana przede wszystkim z tak ciekawego obiektu, jakim jest potężna kopalnia piasku. Z jakich względów warto jej poświęcić swój czas?

Złoża, którymi może się pochwalić Biała Góra, są największymi złożami piasków kwarcowych w Europie. Tutejsza kopalnia piasków szklarskich to 80% wszystkich zasobów tego materiału, jakimi dysponuje Polska. Wiadomo, że osady tutejszych piasków osiągają grubość dochodzącą do 150 metrów, a ich powstanie jest zasługą zmian, do których doszło w okresie kredy. Historia tej kopalni wyróżnia się na tle historii innych. Stąd też rokrocznie na miejsce kopalni przybywa mnóstwo turystów, którzy od podszewki chcą poznać tę historię.

Historia kopalni w Białej Górze

Sama kopalnia swą działalność rozpoczęła w 1922 roku, a pozyskiwany tu piasek wykorzystywany jest do produkcji szkła oraz do tworzenia mas formierskich, w których wykonywane są następnie metalowe odlewy. Od samego początku stanowiła ona ważną część rozwoju tego regionu. Kopalnia piasku w Białej Górze zadziwia swoimi rozmiarami, widokami oraz wodami, które wypełniają dno tej wielkiej odkrywki. Całość robi ogromne wrażenie, a chętnych na spacer w takiej scenerii nie brakuje.