Bohaterowie Łodzi – wielkie święto w formie gry miejskiej

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zorganizowało grę miejską, która przyciągnęła tłumy. Równo 170 osób podjęło wyzwanie i zgłosiło chęć poznawania historii swojego miasta w nietypowy sposób. Bohaterowie Łodzi, czyli walka o wolność, sztuka i społeczne zaangażowanie stanowili temat gry. Wybór nie był przypadkowy, bowiem wszystko odbywało się z okazji 600-lecia istnienia Łodzi.

Koniec gry zbiegł się z koncertem łódzkich piosenek podwórkowych oraz spróbowaniem potrawy regionalnej – gorącego żurku. Wszystko to było kolejnym elementem aktywności skonstruowanej przez historyków muzeum. Chociaż pogoda nie dopisała i wiatr był nieco zimny, uczestnikom imprezy udało się doświadczyć wiele radości.

Jedna z rodowitych łodzianek, która brała udział w grze pochwaliła organizację wydarzenia. Przyznała, że mimo iż jest z Łodzi, dzięki grze dowiedziała się wielu nowych rzeczy o swoim mieście.

Gra miejska w Łodzi już na stałe wpisała się w kalendarz kulturalnych wydarzeń miasta. Jest to nie tylko forma rozrywki, ale również okazja do integracji mieszkańców. Uczestnicy wracają na nią co roku, a niektórzy z nich nawet zdobywają nagrody.

Przygotowanie tak wielkiego projektu jak gra miejska trwało kilka miesięcy. Historycy Muzeum Tradycji Niepodległościowych byli autorami scenariusza gry. Jak podkreśla Jacek Wywrzynkiewicz z muzeum – połączenie fantazji, pomysłów i chęci pokazania ludziom historii Łodzi w atrakcyjny sposób przyniosło oczekiwane rezultaty.

Kolejna edycja gry miejskiej zaplanowana jest już za rok.