Dożynkowe obchody w Paradyżu: Tradycja spotyka zabawę

Choć niektórzy mogą uważać dożynki za przejaw tradycji, obrzędów czy kultury ludowej, to jednak te rolnicze święto można przede wszystkim określić jako okazję do radosnej zabawy. A tak właśnie zapowiadają się obchody dożynek, które odbędą się 20 sierpnia w Paradyżu, na terenie powiatu opoczyńskiego.

Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, z wielkim entuzjazmem zapowiada nadchodzące święto. W jego opinii, nie braknie na nim kolorów i życia, za co w dużym stopniu odpowiadać mają koła gospodyń wiejskich. Dzięki nim goście będą mieli szansę skosztować lokalnych przysmaków i podziwiać produkty sztuki ludowej.

Marszałek obiecuje również, że na dożynek przygotowany został bogaty kiermasz. Urząd Marszałkowski oraz instytucje współpracujące z nim zadbają o to, aby na stoiskach wystawienniczych, których liczba przekroczy 250, nie zabrakło różnorodnej oferty. Wśród nich znajdą się m.in. strefa militarna, strefa funduszy europejskich, a także stoiska pszczelarzy i producentów mleka i mięsa.

Główna uroczystość rozpocznie się o godzinie 12:00 mszą świętą. Po jej zakończeniu, wszyscy uczestnicy dożynek wezmą udział w barwnym korowodzie, który przeniesie ich do parku im. Jana Pawła II. Tam nastąpi kontynuacja tradycyjnych obrzędów dożynkowych.

Oprócz tego przewidziano też rywalizacje o tytuły najpiękniejszego okolicznościowego wieńca czy „Sołtysa na Plus”. Będzie można także spróbować najlepszych smaków regionu łódzkiego i skorzystać z atrakcji dla dzieci, jak np. dmuchańce czy animacje.

Wieczorem natomiast nadejdzie czas na muzykę i śpiew. Scenę opanują najpierw lokalne zespoły, a po godzinie 17:00 wystąpią gwiazdy – Cleo, Mateusz Ziółko, Golec uOrkiestra oraz TRIBBS.