Noworodek Mikołaj pozostawiony w "Oknie życia" sióstr urszulanek

W piątkowe popołudnie, na ulicy Obywatelskiej 60 w domu zakonnym sióstr urszulanek, nastąpiło doniosłe wydarzenie. Alarm z „Okna życia”, miejsca umożliwiającego anonimowe oddanie noworodka bez narażania jego zdrowia i życia, przyciągnął uwagę zakonnic. To właśnie tam odkryto małego chłopczyka – informacja ta została potwierdzona przez Tomasza Kopytowskiego, dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

„Okna życia” to specjalne miejsca, najczęściej znajdujące się przy domach zakonnych. W piątek, dźwięk alarmu skierował siostry do jednego z nich. Wewnątrz znalazły noworodka w nosidełku. Małgorzata Binkowska, przełożona domu sióstr urszulanek, opisała, że maluch był schludnie odziany i wydawał się być zdrowy. Dzięki temu porządnemu stanowi zdrowia, siostry mogły ochrzcić go na miejscu imieniem Mikołaj.

Niezwłocznie po tym wydarzeniu, powiadomiono o wszystkim odpowiednie służby – pogotowie ratunkowe oraz policję. Mimo dobrej kondycji zdrowotnej Mikołaja, przewieziono go do szpitala dla dalszych badań. Policja sporządziła również protokół zgodnie ze standardową procedurą.

Dyrektor Kopytowski podkreślił, że Mikołaj jest siódmym dzieckiem odnalezionym w „Oknie życia” u sióstr urszulanek w Łodzi i piątym chłopcem. Dodał też, że rodzice przeżywający kryzys związany z pojawieniem się dziecka mogą zawsze znaleźć pomoc w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym w Łodzi pod numerem telefonu: 607 161 580.

Prowadzone są także inne „Okna życia” w regionie Piotrków Trybunalski, Łódź i Pabianice. W Łodzi istnieje również drugie „Okno życia”, które znajduje się przy ul. Sterlinga 13, w Centrum Medycznym im. Rydygiera. Dzięki takim inicjatywom jak „Okno życia”, w archidiecezji łódzkiej udało się już uratować 17 dzieci.

Pierwsze „Okno życia” powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie działa blisko 70 takich miejsc w ponad 60 polskich miastach. Aż 90% z nich jest prowadzonych pod patronatem Caritas. Dotychczas, za sprawą „Okien życia”, odnaleziono ponad 150 niemowląt.