Energetyczna przyszłość Łodzi: Słońce, balkony i panele fotowoltaiczne

Łódzka Spółdzielnia Mieszkaniowa Radogoszcz Wschód ma w planach wprowadzenie innowacyjnego projektu, który może zrewolucjonizować sposób pozyskiwania energii w mieście. Mieszkańcy budynku na ulicy Pstrągowej 18 będą mieć możliwość wykorzystania energii słonecznej do swoich codziennych potrzeb. Unikalność tego projektu polega na zamocowaniu paneli fotowoltaicznych na barierkach balkonowych, a nie tradycyjnie na dachach.

Pomysłodawcy mają nadzieję, że ich spółdzielnia stanie się pierwszą w Łodzi oferującą mieszkańcom opcję samodzielnego pozyskiwania energii solarnej. Konkretnie, projekt pilotażowy jest wdrażany w jednym z budynków należących do Spółdzielni Radogoszcz Wschód – domu na ulicy Pstrągowej 18. Panele fotowoltaiczne umieszczone na balkonach mają za zadanie produkować prąd dla mieszkańców.

Jacek Pawłowski, prezes SM Radogoszcz Wschód, podkreśla, że to jeszcze eksperyment, ale jeśli po okresie próbnym okaże się efektywny, chciałby zaproponować montaż takich ogniw wszystkim lokatorom spółdzielni. Wydobyta w ten sposób energia, będąca zarówno darmową jak i ekologiczną, mogłaby być wykorzystywana w domowych gospodarstwach i znacznie obniżyć ilość prądu pobieranego z sieci.

W planach jest również umieszczenie paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku siedziby SM Radogoszcz Wschód przy ul. Nastrojowej 12 jeszcze w bieżącym roku. Ta instalacja ma za cel dostarczać energię elektryczną dla całej administracji spółdzielni oraz zasilać wspólne części bloku. Pomysł ma uzupełniać bank energii, który będzie magazynować energię na okresy mniejszej efektywności produkcji (np. noc lub zima). Podobne „minifarmy” słoneczne mają szansę powstać w przyszłości również na innych budynkach należących do SM Radogoszcz Wschód. Jedynym ograniczeniem mogą być kwestie techniczne, takie jak kosztowne wzmacnianie konstrukcji ścian.