Historia przynosi nam wiadomość o gruntownym remoncie, który czeka dwa zabytkowe budynki znajdujące się przy ulicy Wróblewskiego pod numerami 7 i 9. Wcześniej wykonane zostały już prace konserwatorskie na dachach, fundamentach i ścianach tych budynków. Teraz nadszedł czas na kompleksową renowację wnętrz tych budynków, które niegdyś były famułami. Te dwie budowle mają swoje korzenie w epoce fabrykanckiej Łodzi, kiedy to w XIX wieku służyły jako domy dla robotników pracujących dla znanego francuskiego magnata przemysłowego – Leona Allarta.
Planowane prace remontowe obejmują szereg różnych działań. Ekipy budowlane będą miały za zadanie remontowanie mieszkań i klatek schodowych, wymianę okien i drzwi oraz odnawianie elewacji budynków. Te kamienice są kolejnymi łódzkimi budynkami, które są poddawane renowacji jako część programu podnoszenia standardu miejskich lokali mieszkalnych. W tym roku planuje się przeprowadzić renowację 450 takich mieszkań.
To właśnie przy obecnej ulicy Wróblewskiego znajdują się pozostałości po dawnej fabryce, której założycielem był Leon Allart. Ten francuski przemysłowiec przybył do tej części Europy w drugiej połowie XIX wieku. Zakupił on tereny ówczesnej wsi Kąty, na których wybudował swoją rezydencję, budynki przemysłowe oraz budynki mieszkalne, znane jako famuły, które przetrwały do naszych czasów.
Ulica, która pierwotnie nosiła nazwę Kątna – od nazwy zakupionej przez Allarta wsi – później zmieniła swój charakter i nazwę na ulicę Wróblewskiego. Zakłady założone przez Leona Allarta znane były pod nazwą Leon Allart & Rosseau et Co. i zajmowały się produkcją przędzy. Jest to miejsce, gdzie do tej pory stoi willa tego wpływowego magnata przemysłowego, znajdująca się pod numerem 38.