Zaadoptuj przyrodę w sercu miasta: Księży Młyn ożywa na nowo z roślinnymi innowacjami

Księży Młyn, zabytkowe osiedle w Łodzi, przeszło niedawno transformację, która szła poza prostą renowację budynków. To miejsce, które jest cenione zarówno przez mieszkańców miasta, jak i odwiedzających z całej Polski oraz zagranicy, nabrało nowego życia dzięki dodatkowej zieleni. Prace rewitalizacyjne uczyniły z Księżego Młyna miejsce pełne kultury, biznesu i relaksu, a teraz również kwitnącej przyrody.

Ul. Przędzalniana na Księżym Młynie, pomiędzy ulicami Tymienieckiego i Fabryczną, stała się miejscem, gdzie można podziwiać ogrody fasadowe – to jest nasadzenia dokonane tuż przy budynkach tamże. Ta innowacyjna koncepcja wprowadzenia zieleni powstała w tym miejscu jako jednym z pierwszych w Łodzi pod koniec 2023 roku. Choć efekty tego świeżego podejścia do miejskiej zieleni są widoczne dopiero teraz, mieszkańcy cieszą się różnymi gatunkami roślin, takimi jak liliowce, rozplenice, perowskia, floks szydlasty, szałwia omszona czy goździki.

Podczas prac modernizacyjnych na Księżym Młynie powstały też kameralne zielone podwórka wśród ceglanych famuł. Te miejsca są oazami spokoju, pełnymi kwitnących drzew owocowych, takich jak grusze, jabłonie, czereśnie i wiśnie, a także różnego rodzaju krzewów, od bzów i lilaków po różne gatunki róż i japońskich tawuł. Nowo założony trawnik ma powierzchnię 2000 m kwadratowych, z czego 500 m kwadratowych pokryte jest kratkami trawnikowymi.

Projekty pn. „Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna” oraz „Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II” zostały zrealizowane dzięki umowom o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 oraz UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartym odpowiednio w dniach 28 września 2018 roku i 26 maja 2021 roku. Te działania były częścią większych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i otrzymały wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.