Inicjatywa "Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei": Seniorzy z Łodzi uczą się, jak poprawić jakość swojego życia

Przez kilka miesięcy, łódzcy seniorzy mieli okazję zgłębiać wiedzę na temat poprawy własnego dobrostanu oraz wsparcia swoich rówieśników stojących przed wyzwaniami późnej dorosłości. Uczestnicy trzeciej edycji programu „Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” zakończyli swój udział w projekcie galą podsumowującą ich wysiłki i zaangażowanie poświęcone pomocy innym.

Inicjatywa „Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” została stworzona z myślą o starszych osobach, które są gotowe na nowe wyzwania, pragną ciągle się rozwijać i aktywnie uczestniczyć w działaniach społecznych. Seniorzy, dla których wiek nie stanowi żadnej przeszkody, od marca do czerwca zdobywali umiejętności z różnych obszarów, takich jak psychologia pozytywna, radzenie sobie ze stresem i przeciwnościami dnia codziennego, terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, typy osobowości, choroby demencyjne, komunikacja międzypokoleniowa czy praktykowanie uważności.

Podstawowym celem projektu było uwrażliwienie seniorów na to, jak duży mają wpływ na swoje emocje, myśli i zachowania. Wskazano im, że jakość ich późnej dorosłości zależy wyłącznie od nich samych. Dzięki zajęciom mogli dostrzec swoje mocne strony, zamiast koncentrować się na deficytach i stereotypach. Zdobyte umiejętności i narzędzia pozwolą im tworzyć pozytywne relacje z rówieśnikami potrzebującymi wsparcia oraz wzajemnego zrozumienia.

„Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” to tytuł, który niesie za sobą misję pomocy innym. W czasach, gdy coraz więcej starszych osób boryka się z depresją i samotnością, nieocenione jest rozpoczęcie szczerej rozmowy, która może przyczynić się do zmiany negatywnych schematów myślenia i działania. Uczestnicy projektu mają wiec bardzo ważne zadanie – mogą wpływać pozytywnie na swoje otoczenie, pomagając osobom przeżywającym trudne sytuacje, takie jak starzenie się.

Projekt „Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” jest prowadzony przez Fundację Łódzka Akademia Kobiecości pod kierunkiem dr Moniki Mularskiej-Kucharek we współpracy z Rzeczniczką ds. Seniorów Celiną Maciejewską. Teresa Lipowska i Marian Lichtman pełnią rolę ambasadorów w trzeciej edycji projektu.