Jak wygląda dziś rozliczanie nadwyżek energii z fotowoltaiki?

Łódź podobnie jak inne Polskie miasta coraz bardziej inwestuje w panele fotowoltaiczne nie tylko za sprawą tego, że jest to ekologiczny sposób pozyskiwania odnawialnej energii, ale też dlatego, że pomimo iż początkowy koszt instalacji fotowoltaicznej jest dość wysoki, to jest to inwestycja, która zdecydowanie nam się opłaca. Zwłaszcza w tak trudnych czasach, kiedy ceny energii dla wielu mieszkańców i właścicieli przedsiębiorstw stanowią istny koszmar.

W dobie kryzysu energetycznego, z jakim przyszło nam się mierzyć, fotowoltaika może okazać się ratunkiem dla wielu z nas. Na jakie dofinansowania i dotacje możemy liczyć, decydując się na system solarny, jak dziś wygląda rozliczenie nadwyżek energii z fotowoltaiki i czym powinna charakteryzować się firma zajmująca się montażem naszych paneli?

Fotowoltaika- zalety, dofinansowania, dotacje

Fotowoltaika to rodzaj energii odnawialnej, która polega na wykorzystaniu światła słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, który może przynieść nam szereg korzyści takich jak:

  • Zmniejszenie rachunków za energię
  • Zmniejszenie emisji CO2
  • Wsparcie dla środowiska
  • Poprawa bezpieczeństwa energetycznego
  • Wzrost wydajności energetycznej
  • Zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne

Choć początkowa inwestycja w panele fotowoltaiczne ciągle jest dość wysoka, mieszkańcy miasta Łódź podobnie jak inni mieszkańcy polskich miast mogą liczyć na różne rządowe dotacje i programy dofinansowania takie jak program Mój Prąd, Czyste Powietrze czy Ulga termomodernizacyjna, które mają na celu wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Jak rozliczyć nadwyżkę energii z fotowoltaiki?

Rozliczenie nadwyżek energii z fotowoltaiki to do niedawna był proces, w którym osoba lub firma, która posiada instalację fotowoltaiczną, mogła bez dodatkowych kosztów oddać nadwyżkę energii do sieci elektroenergetycznej a później odebrać przez rok zmagazynowane w sieci energii swoje kWh. System ten nazywa się net- metering i dalej obowiązuje on osoby, które użytkowanie fotowoltaiki rozpoczęły do 31 marca 2022 roku, jednak w kwietniu 2022 roku nowa grupa prosumentów będzie już rozliczać się na zasadzie net-billingu. Oznacza to, że osoby, które użytkowanie paneli fotowoltaicznych rozpoczęły po 31 marca, będą sprzedawać swoje nadwyżki i płacić za ewentualnie pobraną energię po różnych stawkach. Choć nowy system rozliczeń dla wielu z nas jest mniej korzystny niż poprzedni, to patrząc na stale rosnące ceny energii, inwestycja w panele fotowoltaiczne wciąż się opłaca, tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na magazyny energii, które pozwolą nam na przechowywanie ewentualnych nadwyżek a do których również możemy pozyskać dofinansowania w rządowym programie Mój Prąd.

Czym powinna charakteryzować się firma zajmująca się montażem paneli słonecznych?

Fotowoltaika to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu można zmniejszyć rachunki za energię, a także przyczynić się do ochrony środowiska jednak koszt inwestycji stale jest dość wysoki. Wybierając firmę zajmującą się montażem naszych paneli słonecznych, dobrze by było postawić na taką, w której jak np. panele fotowoltaiczne łódź Passive Instal pracują sami doświadczeni eksperci, którzy wyjaśnią nam nasze wątpliwości i w razie potrzeby pomogą nam w uzyskaniu wszelkich dostępnych dofinansowań naszego przedsięwzięcia tak, aby okazało się ono dla nas, jak najkorzystniejsze.