Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Poprawna higiena jamy ustnej, wprowadzana od najmłodszych lat, ma wpływ na utrzymanie w zdrowiu zębów przez całe życie. Niechęć do mycia zębów, jest często naturalną reakcją, na przyzwyczajanie się do nowych, żmudnych obowiązków. By proces przebiegł spokojnie i stał się dobrą, codzienną rutyną należy znaleźć sposoby by przekonać malucha do tej czynności.

Higieniczne początki ze szczoteczką

Na samym początku, warto zaznaczyć, że o higienę jamy ustnej nie dbamy dopiero gdy pojawią się zęby stałe, co więcej, robimy to dużo wcześniej, jeszcze zanim pojawią się mleczaki. Początkowo dziąsła przemywamy wacikiem, a do czyszczenia pierwszych ząbków, najlepiej sprawdzają się sylikonowe nakładki na palec. 

Te zabiegi sprawią, że wprowadzenie tradycyjnych technik, nie będzie stanowiło tak wielkiego szoku. Warto mieć na uwadze, by nie karać, czy myć dziecku zęby na siłę, ponieważ już na starcie możemy silnie zniechęcić malucha, który straci do nas zaufanie.

Jeśli szukasz dentysty, który będzie prowadzić stomatologicznie twoje dziecko, zadba o pielęgnację jego jamy ustnej – odwiedź gabinet Dentystki z Łodzi

Mycie zębów to czysta przyjemność

Każdy obowiązek, może przybrać formę rozrywki, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. Zacznijmy od wspólnego zakupu szczoteczki z sympatycznymi wizerunkami postaci z bajek oraz pasty o owocowym smaku. Samodzielnie wybrane akcesoria zdecydowanie uprzyjemnią mycie zębów. 

Znaczącą rolę od samego początku, odgrywa również motywacja, wpłynie na nią dawanie dobrego przykładu, np. uczynienie rytuału z wieczornego rodzinnego szczotkowania. Na zachętę, polecamy zastosowanie płynów barwiących kamień nazębny, dzięki czemu widać niedoczyszczone miejsca. Warto przy umywalce postawić klepsydrę, która odmierza czas mycia lub posiłkować się dedykowanymi aplikacjami na smartfon, w których dodatkowo przyznawane są odznaki itp.  

Zachęcamy do wspólnego czytania lub oglądania bajek, w których przewija się motyw higieny jamy ustnej, szczególnie u bohaterów w podobnym wieku do naszej pociechy. Śpiewajmy lub wymyślajmy piosenki, które poza tym, że mogą odliczać czas szczotkowania, wytworzą pozytywną atmosferę wokół mycia zębów.