Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym pojawiają się trudności, które często wymagają podjęcia kroków prawnych. Doświadczony adwokat będzie nie tylko wsparciem merytorycznym, ale także pomoże spojrzeć na sprawę bez towarzyszących klientowi emocji. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z usług prawnika i w jakiej sytuacji jego wsparcie będzie nieocenione.

Problemy w pracy

Prawo pracy to gałąź prawa, która reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także określa wzajemne prawa i obowiązki. W przypadku braku ich przestrzegania, nieprawidłowości, czy pojawienia się konfliktu warto skorzystać z pomocy adwokata. Najczęściej pracownicy szukają pomocy w sytuacji:

  • wystąpienia mobbingu i zachowań, które mają charakter długotrwałego nękania czy zastraszania nie tylko przez pracodawcę, ale także kierowników czy innych pracowników. Prawnik pomoże uzyskać zadośćuczynienie lub odszkodowanie,
  • nieuzasadnionego zwolnienia,
  • niewłaściwej umowy zatrudnienia,
  • braku wypłaty wynagrodzenia za pracę,
  • nieprzestrzegania praw pracowników szczególnie chronionych – kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych,
  • chęci uzyskania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Prawnik prawo pracy pomoże również pracodawcy w trakcie negocjowania umów, nabywania nieruchomości pod działalność, przejęcia i połączeń, w trakcie likwidacji przedsiębiorstwa czy w przypadku konieczności zwolnień pracowników. Adwokat reprezentuje interesy klienta w sporach sądowych czy mediacjach. W wielu przypadkach przedsiębiorcy korzystają również z pomocy specjalistów z zakresu prawa gospodarczego i finansowego.

Trudności w życiu prywatnym

Prawnik w Łodzi lub innym mieście pomoże także w sprawach rodzinnych. Rozwód, separacja czy podział opieki nad dziećmi to zwykle sprawy, przy których każdej ze stron towarzyszą spore emocje. Najczęściej potrzebujesz prawnika, gdy chcesz się rozwieść, wnioskować o alimenty, dokonać podziału majątku, czy ustalić opiekę nad dziećmi. Adwokat rozwodowy może towarzyszyć również stronie pozwanej czy uczestniczyć w mediacjach. Jeżeli borykasz się z problemami finansowymi, masz długi lub padłeś ofiarą oszustwa, także warto skorzystać z porad prawnych. Podobnie w sytuacjach, kiedy masz wątpliwości co do odpowiedniego przeprowadzenia procedur medycznych lub chcesz uzyskać odszkodowanie bądź zadośćuczynienie.

Czasami wyjątkowe sytuacje powodują problemy z prawem, dlatego warto zgłosić się po pomoc do adwokata, który zajmuje się danym rodzajem spraw. Wielu specjalistów z zakresu prawa karnego nie prowadzi spraw rodzinnych, a specjaliści od prawa administracyjnego nie angażują się w procesy gospodarcze. Przy wyborze prawnika zwróć uwagę na zakres prowadzonych spraw i doświadczenie. Dzięki temu zyskasz pewność, że uzyskasz odpowiednią pomoc prawną.