Zmiany w ofercie połączeń lotniczych z Łodzi: nowy cel – Birmingham

Polska sekcja linii lotniczych Ryanair ogłosiła jesienne wprowadzenie nowego kierunku lotów z łódzkiego portu lotniczego. Podróżni będą mieli możliwość bezpośredniego lotu do Birmingham, drugiego co do wielkości miasta Wielkiej Brytanii. Nowa trasa zastępuje dotychczasowe połączenie do Nottingham. Tym samym przewoźnik postanowił wycofać z siatki swoich połączeń loty do East Midlands (Nottingham), które były obsługiwane przez Ryanaira. Planowane zmiany mają wejść w życie z początkiem zimowego rozkładu lotów, który obowiązywać będzie od listopada aż do końca marca.

Robert Makowski, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Łódź, poinformował o decyzji linii Ryanair, która zakłada wprowadzenie do oferty nowej trasy łączącej Łódź z Birmingham. Według planów przewoźnika, loty na tej trasie będą realizowane dwa razy w tygodniu. Nowe połączenie zastąpi dotychczas realizowane przez rok loty do East Midlands, które przywrócono na prośbę podróżnych. Po roku funkcjonowania tej trasy oraz przeprowadzeniu szczegółowych analiz, przewoźnik podjął decyzję o zastąpieniu jej połączeniem do Birmingham. Decyzja ta była w dużej mierze podyktowana opóźnieniami w dostawach samolotów oraz przegrupowaniem floty w bazach na terenie Wielkiej Brytanii. Kolejną zmianą, która nastąpi w zimowym rozkładzie lotów, będzie przywrócenie codziennych lotów do londyńskiego lotniska Stansted.

Port lotniczy w Birmingham jest usytuowany 13 km od śródmieścia, 17 km od Coventry, 150 km od Bristolu i około 120 km od waliskiego miasta Wrexham, które jest domem dla wielu Polaków.

W sezonie zimowym 2024/2025 planowane są regularne loty z Łodzi do takich miast jak Alicante, Birmingham, Bruksela Charleroi, Dublin, Londyn Stansted, Malaga i Mediolan Bergamo. Każde z tych połączeń będzie obsługiwane przez Ryanair.

Mimo że wydaje się, że zimowy harmonogram łódzkiego portu został już przesądzony, linie Ryanair są znane z niespodziewanych zmian w swojej ofercie. Tym samym nie można wykluczyć kolejnych modyfikacji.

Na początku tego roku pojawiły się nadzieje na utworzenie bazy Ryanaira w Łodzi, ale szybko uległy rozwianiu. Przewoźnik zdecydował się przenieść część swojej floty z lotniska w Modlinie nie do Łodzi, ale do Poznania i Katowic. Niemniej jednak otwarcie bazy Ryanaira w Łodzi jest nadal możliwe. Alicja Wójcik-Gołębiowska, dyrektor Ryanair na obszar Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich, odpowiadając na pytanie o plany otwarcia bazy w Łodzi, stwierdziła, że nie ma jeszcze oficjalnej decyzji w tej sprawie, ale Łódź ma potencjał do stania się bazą linii Ryanair w bliskiej przyszłości. Z kolei dyrektor Makowski nie wykluczał, że taka baza mogłaby rozpocząć działalność już w następnym sezonie letnim.