Kreatywna seniorka i jej zielone królestwo w centrum Łodzi

Nie ma to jak zaskoczenie, które dostarcza osoba starszego pokolenia, obdarzona siłą i pomysłowością przewyższającą niekiedy te, które posiadają młodsi. Tym, co doskonale ilustruje tę tezę, jest historia 93-letniej Jadwigi Migodzińskiej. Ta niezwykła pani, mieszkanka łódzkiej Retkinii, stworzyła projekt i niewielki ogród przy bloku, w którym mieszka. Jej zielony raj wywołuje podziw u wielu przechodniów!

Historia o tym niecodziennym ogródku, zaaranżowanym przez panią Jadwigę na al. Wyszyńskiego na łódzkim osiedlu Retkinia zawróciła w głowach czytelników Dziennika Łódzkiego. Wiele osób skierowało gratulacje w stronę tej 93-letniej ogrodniczki. Zwróciła uwagę także lokalna firma Browin, którą zadziwiły determinacja i kondycja pani Jadwigi. Pracownicy firmy postanowili docenić starania seniorki i obdarowali ją narzędziami do uprawy roślin. Wizyta przedstawicieli Browin wywołała głębokie wzruszenie u pani Migodzińskiej.

Jadwiga Migodzińska zarządza dwoma ogródkami – mniejszym ulokowanym przed oknem kuchni oraz większym, znajdującym się obok balkonów od strony alei Wyszyńskiego. Ten drugi rozciąga się na powierzchnię blisko 100 metrów kwadratowych. Pani Jadwiga nie tylko dba o te miejsca, ale to również ona je zaprojektowała. Ustawiła różnorodne rośliny – od pnących róż po dzikie wino oraz kilkadziesiąt innych kwiatów ozdobnych. Pelargonie, goździki, gladiole, hortensje, peonie oraz trawy ozdobne to tylko część wymienionych przez nią gatunków. Nie zapomniała również o owocach – truskawkach i malinach.

– Ogrodnictwo jest moją pasją, a praca z ziemią dostarcza mi czystej radości oraz zdrowia – wyznaje pani Jadwiga.

Dalszą część swojej historii opowiada w ten sposób: – Spędziłam dzieciństwo na wsi. Do Łodzi przeniosłam się w 1950 roku. Zatrudniłam się na tkalni, gdzie pracowałam ciężko na trzy zmiany. Początkowo miałam do czynienia z bawełną, a potem przeszłam do sekcji jedwabiu. Druga praca była dla mnie znacznie lżejsza, ponieważ powietrze było mniej zakurzone.